Yürüyen Mutfak

Land Rover, ünlü şef ve TV ikonu Jamie Oliver ile bir araya gelerek Discovery üzerinden yürüyen bir mutfak ortaya çıkardı.

Sizin de aklınıza gelmemiş miydi, trafikte kaybettiğiniz zamanı yemek yapmak için kullanabileceğiniz? Elbette pek çoğumuzun aklına düşen bu seçeneği Land Rover da düşünmüş olacak ki, harika aksesuarlara sahip bir Land Rover Discovery ortaya çıkardı. Bununla kalmayıp, ünlü TV siması Jamie Oliver’ı ve ailesini de bu işe ortak etti. Bu özel araç, Jamie Oliver’ın 6 kişilik ailesinin ulaşım ihtiyacını karşılamanın yanında ocak, barbekü, dondurma yapıcı ve zeytinyağı taşıyıcıyı da barındırıyor.

Jaguar-Land Rover Special Vehicles Operations yani SVO tarafından tasarlanan bu özel Land Rover Discovery, adeta Jamie Oliver’ın ve belki de pek çoğumuzun rüya mutfağı… Örneğin tekerleklere yerleştirilen aparatlar sayesinde yayık tereyağı yapabiliyorsunuz. Tüm bunların öncesinde Jamie Oliver, Land Rover SVO’ya gelerek aklındakileri aktardı. Neredeyse her türlü yemeği yapabilmek için düşüncelerini söyleyen ünlü aşçının istekleri ilk aşamada kulağa zor gelse de, özel araçlar departmanındakiler konunun üstesinden gelmişe benziyor. Jamie Oliver’ın amacı ailesiyle beraber dışarıda rahatlıkla yemek yapmak ve yiyebilmekti.

Öncelikle dışarıdaki detaylara bakalım. Land Rover Discovery’nin tasarımında neredeyse hiçbir fark göremiyorsunuz. Elbette jantlar üzerindeki 5 litrelik kapları saymazsak. Bu kapların içinde tereyağı yayabiliyorsunuz. Tekerleklerdeki 3 adet kap tereyağına ayrılmışken, bir tanesi de dondurma yapmak için. En arkadaki yan camlardan soldaki, 11 adet baharat yerleştirilebilecek şekilde düzenlenmiş. Sağdaki cam ise 8 farklı yeşilliği saklayabiliyor. Örneğin fesleğen, kekik ya da naneyi taze olarak bu bölümde taşıyabiliyorsunuz ve hatta burada kendi seranızı yaratabilmek bile mümkün.

Öndeyse gözlerden uzak bir detay mevcut. Land Rover logosu açılarak çok amaçlı bir makineye dönüşüyor. Çeşitli aparatlar eklenerek adeta bir mutfak robotuna dönüşen bu bölümde istenirse makarna kesilebiliyor, istenirse de uzun bir çubuk kullanılarak çevirme yapılabiliyor. 1,6 metrelik çubuğun alt bölümüne Land Rover radyatör ızgarası tasarımlı bir mangal yerleştiriliyor. Bu sayede hem et pişiyor hem de Land Rover Discovery temiz kalabiliyor. Bu çubuk 3 tavuk, 1 hindi ya da bir kuzu butunu çevirebiliyor. Hava karanlık olsa bile ön farlar sayesinde mangal keyfi aralıksız sürüyor.

Hazır ön taraftan bahsediyoruz, hemen motor kaputunun altına değinelim. Motor bölmesindeki 4,7 litrelik tencere, kısık ateşte yapılabilecek yemekler için uygun. İç mekân da tamamen standart versiyon gibi algılanabilir, ancak kapaklar açılınca işler değişiyor. Vites botunun yanındaki eşya saklama alanı açılınca ekmek kızartma makinesi ortaya çıkıyor. Klima kontrollerinin paneli de açılınca 1 bıçak ve 3 farklı kavanozu barındıran reçelliğe ulaşılıyor. Üstelik kol dayamanın altında bir de buzdolabı mevcut ve bu alanda yaptığınız tereyağını saklayabiliyorsunuz. Düşünün, çocuklarınız reçelli ekmeklerini yemeden mi okullarına gidecekler? Ne kadar yazık olurdu! Çocuklar reçelli ekmeklerini yerken siz de bir kahve içmek isterseniz elbette. Bu sebeple, portatif kahve makinesiyle hızlıca kahvenizi yapabiliyorsunuz.

Bagaj kapağı ise tüm bu işlevselliğin en üst noktasında yer alıyor. Bagaj zemininden dışarı doğru uzatılabilen 1,1 metre genişliğinde ve 1,5 metre uzunluğundaki tezgâh, 2 gazlı ocak ve bir de lavaboya sahip. Alüminyum çerçeveli bu tezgâh deri ile de kaplanarak şık bir tavır sergileniyor. Tezgâh tamamen açıldığında 40 inçlik televizyon da yerinden çıkartılarak çocukların keyifle yemeklerini yemesi sağlanıyor. Televizyonun HDMI, WiFi ve USB bağlantıları sayesinde yayın olmasa da kullanılabilmesi ayrıca işlevsellik sağlıyor. Tezgâhtaki son dokunuşlardan bir diğeri de Land Rover’ın dairesel vites topuzu malzemeleri kullanılarak üretilen kavanozlar. Çekmecede saklanan bu kavanozlara baharatlar ya da benzeri malzemeler koyulabiliyor. Tuz ve karabiberlik ise tamamen bu araç için özel üretildi. Ocağın yanında kendi yerinden çıkan vites topuzu formundaki parça aynen vites seçimlerinde olduğu gibi çevrilerek kullanıma hazır oluyor. Örneğin “P” yani “Park” harfi “Pepper” yani karabiberi, “S” yani “Sport” tuzu, “N” ise “boş”u ifade ediyor.

Yemek yapmanın olmazsa olmazlarından yağlar için ise çok özel bir detay bagaj kapağına yerleştirildi. Zeytinyağı ve sirke için 500 ml kapasiteli depolama alanı bagajda özel bir yerde yer alıyor. Bagaj kapağı yukarı kaldırıldığında tepeden aşağı özel bir boru ile kullanıma hazır olan bu ikili için, piston başları da ölçü kabı olarak kullanılıyor. Zeytinyağı ve sirke, orijinal silecek kolları sıkılarak dökülüyor.

Jamie Oliver’ın özel isteği üzerine tasarlanan Land Rover Discovery, türünün tek örneği olsa da, çok özel müşteriler istedikleri takdirde böyle ya da benzeri, hayallerini kurdukları aracı SVO’ya sipariş edebiliyorlar.

Daha detaylı videolar ise Jamie Oliver’ın resmi youtube kanalında mevcut.

 

Yazı: Birkan Demir Çalışkan

"Bu yazı ilk kez K-Note dergisi Kış 2018 sayısında yayımlanmıştır."