BMW’nin X model ailesinin aralıksız genişlemesi Yeni BMW X2 ile devam ediyor.

Yeni Bir BMW X

 

BMW’nin X model ailesinin aralıksız genişlemesi Yeni BMW X2 ile devam ediyor. Şehirli crossover alanında coupe dinamizmini yaşatmayı hedefleyen Yeni BMW X2, 2018’in en trend araçları arasına girebilir.

BMW’nin X5 ile başlayan X model ailesi zaman içerisinde segmentlerin nerdeyse tamamına yayıldı. Mevcut durumda BMW X1, BMW X3, BMW X4, BMW X5 ve BMW X6 olarak geniş bir yelpazede olan BMW’nin X modellerine yakın zamanda BMW X7 de eklenecek. Ancak tüm bunlardan önce seriye BMW X2 ekleniyor. Adından da anlaşılacağı üzere BMW X1 ile BMW X3 arasına konumlandırılan yeni BMW X2, kompakt yapısı ve coupe’leri andıran tasarımıyla dinamizm arayışında olanlara seslenecek.

BMW X1’den yaklaşık 7.5 cm daha kısa olan BMW X2, alçak tavan yapısı ve BMW X1 ile aynı dingil mesafesini sunarak çok daha sportif duruyor. BMW’nin efsane modellerinden izler taşıyan Yeni BMW X2, Sportif Aktivite Aracı (SAV) tanımlamasına çok uygun detayları barındırıyor. Yeni LED teknoloji farlar, çok büyük böbrek formundaki radyatör ızgarası, C sütunundaki BMW logosu ve tüm aracı çevreleyen korumalarıyla adeta her noktasından dinamizm akan Yeni BMW X2, 0.28 Cd’lik aerodinamik katsayısıyla da görsel başarısını rakamlarla da kanıtlıyor.

Çok keskin bakışlı ön tasarımında ana farların haricinde bir de yuvarlak far grubu dikkat çekiyor. Basic, M Sport ve M Sport X olarak üç ayrı paket ile sipariş edilebilecek olan Yeni BMW X2, çok sayıda kişiselleştirme paketine sahip. 17 inçten başlayan jant seçenekleri 20 inç ölçüsüne kadar tercih edilebiliyor. Basic donanımında gövde korumaları siyah renk plastik. M Sport’a geçildiğindeyse bu alanlar gövde rengine boyalı. M Sport X’te ise mat gri kaplı. M Sport X’te sadece yan korumalar değil, ön ve arka tampon korumaları da bu renkte. Galvanic Gold, Sunset Orange ve Misano Blue olarak, yeni nesil BMW modellerinde görmeye başladığımız canlı renkler Yeni BMW X2’de de karşımıza çıkıyor.

Yeni BMW X2’in arka tasarımı da çok iddialı. Bagaj kapağının üzerine taşan ince formlu aydınlatma grubu, LED teknolojisine sahip. Katmanları ve kıvrımlarıyla adeta rüzgârdan şekil alan arka tasarıma M arka spoyler da eklenebiliyor.

İç mekânda genişlik ve dinamizm bir arada sunuluyor. Sürücüye dönük kokpit kapı içlerinden başlayarak diğer kapıya kadar uzanan dekorasyonuyla bir bütün oluşturuyor. Yeni BMW vites topuzunun önündeki geniş saklama alanları kapakları sayesinde pratiklik sunuyor. Black Panel teknolojisi kullanılan gösterge tablosu, tamamen renkli head-up-display, BMW ConnectedDrive özelliği sunan 8.8 inçlik dokunmatik ekranlı iDrive kontrol ünitesi ve akıllı sesli komut sistemi gibi teknolojiler Yeni BMW X2’nin kent insanıyla uyumunu sağlıyor. M Sport direksiyon simidi, Magma Kırmızı Dakota deri, dikişli kokpit kaplaması gibi detaylar ile de bu yeni SAV, marka dinamizmini yansıtıyor.

BMW X model ailesindeki en kompakt, genç ruhlu ve dinamik tasarımlı seçenek olarak yollara çıkmaya hazırlanan Yeni BMW X2, 470 ile 1448 litre arasında değişen bagaj hacmiyle de aynı zamanda fonksiyonel olduğunu gösteriyor.

Yeni BMW X2 ilk aşamada 3 farklı benzinli ve dizel motorla üretilecek. 192 HP’lik benzinli, 190 HP ve 231 HP’lik dizel motorların ardından, 140 HP ve 192 HP’lik iki farklı benzinli ile 150 HP’lik dizel de aileye eklenecek. Basic versiyondan daha sert yaylara ve 1.27 cm daha alçak bir sürüşe sahip olan M Sport paketleri tüm versiyonlarda alabilmek ise hoş bir detay. 8 kademeli otomatik şanzıman ve xDrive seçeneklerinin olacağını da şimdiden söyleyebiliyoruz.

Yazı: Birkan Demir Çalışkan

“Bu yazı ilk kez K-Note dergisi Kış 2018 sayısında yayımlanmıştır.”

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok