Bir Disko Topu Olarak “İnsanlık”

 

Yeni Zelandalı uzay ve havacılık şirketi Rocket Lab dünya yörüngesine fırlattığı dev disko topu şeklindeki uyduya İnsanlık Yıldızı adını verdi. Uydunun tek işlevi bize kim olduğumuzu hatırlatmak olacak.

Yeni Zelandalı uzay ve havacılık startup’ı Rocket Lab dünya yörüngesine dev bir disko topu fırlattı. Humanity Star (İnsanlık Yıldızı) adı verilen uydu dokuz ay boyunca yörüngede kalacak ve gökyüzünde gördüğümüz en parlak yıldız olacak. Uydu tam da bu nedenle bilim çevreleri tarafından ağır bir şekilde eleştiriliyor.

İnsanlık Yıldızı 21 Ocak 2018 günü Rocket Lab’in Still Testing roketi tarafından üç konvansiyonel uydu ile beraber yörüngeye taşındı. Böylece Yeni Zelanda dünya yörüngesine başarıyla uydu yerleştiren tarihteki 11’inci ülke oldu. Uydunun hareketini Rocket Lab’in web sitesi üzerinden canlı takip etmek mümkün.

Karbon fiberden yapılan ve 65 yansıtıcı panelden oluşan uydu kendi çevresinde hızla dönerek güneş ışınlarını dünyaya yansıtıyor ve bu şekilde gökyüzünde yanıp sönen bir yıldız görüntüsü veriyor. Dünya çevresindeki dönüşünü 90 dakikada tamamlayan uydu dokuz ay yörüngede kaldıktan sonra atmosfere düşüp parçalanacak.

Rocket Lab CEO’su Peter Beck İnsanlık Yıldızı’nın “bütün dünyaya evrendeki yerimizi ve ne kadar kırılgan olduğumuzu hatırlatacak parlak bir sembol” olarak tasarlandığını söylüyor: “İnsanlık Yıldızını görmek için gökyüzüne bakan herkesin, ötesindeki geniş uzay boşluğuna da bakmasını, bu evrendeki yerimizle bağını hissetmesini ve hayatlarımız, eylemlerimiz ve neyin önemli olduğu konusunda daha farklı düşünmesini ümit ediyorum” diyor.

Peter Beck ve İnsanlık Yıldızı. Fotoğraf: Rocket Lab

Beck’e göre İnsanlık Yıldızı projesi ticari uzay girişimlerinde “neredeyse görülmemiş” bir adım olsa da özellikle gökbilimcilerden yoğun eleştiriler alıyor. Parlaklığıyla gökbilimcilerin uzayı izleme çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecek olan uydunun ‘kavramsal sanat’ değeri var ancak bundan başka hiçbir işe yaramayacak olması, korkunç bir para ve kaynak israfı olarak değerlendiriliyor. İnsanlık yıldızı halen dünya yörüngesini saran 4 bin 500 uydudan biri olacak ve giderek büyüyen “uzay çöpü” sorununa da katkıda bulunacak. Aşağıdaki videoda İnsanlık Yıldızı ve hakkındaki eleştiriler üzerine detaylı bilgi bulabilirsiniz.