Moskova’nın Yeni Giriş Kapısı

 

Projesi uluslararası bir yarışmayla belirlenen çok amaçlı bina kompleksi Silhouette, Moskova şehir merkezinin genel mimari karakterine önemli bir katkı olarak değerlendiriliyor.

Moskova’nın merkezinde yapılacak çok amaçlı bina kompleksinin tasarımı için açılan uluslararası yarışmayı Hollandalı ünlü mimari ofisi MVRDV kazandı. Silhouette adı verilen bina Moskova’ya sembolik bir giriş kapısı olacak.

Şehrin merkezi çemberinde Akademisyen Sakharov bulvarı ile Sadovaya Spasskaya caddesinin kesişiminde yer alacak bina toplam 52 bin metrekare alana sahip olacak ve lüks konutlar, spor merkezi, esnek çalışma alanları, çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği bir alan ve manzara terasından oluşacak. Binanın bodrum katlarında ise bir süpermarket ile konut ve ticarethaneler için otopark bulunacak.

Silhouette Moskova’nın merkezi çemberinin mimari karakterine önemli bir katkı olarak değerlendiriliyor. Binanın komşuları arasında Le Corbusier’in Tsentrosoyuz Binası ve yapısalcı mimar Alexey Shchusevand’ın Narkomzem (Tarım Bakanlığı) binası da bulunuyor. Silhouette kompleksi 87 metre yüksekliğiyle şehrin en yüksek binalarından biri olacak ve Moskova’nın siluetini değiştirecek.

MVRDV’nin kurucularından Jacob van Rijs “Silhouette özünde, şehirde sık sık karşımıza çıkan klasik basamaklı bina siluetlerinin bir soyutlaması olacak. Sıcak renklerde iki ana yapının birleşiminden oluşan bina şehir merkezine açılan sembolik bir kapı oluşturacak ama şık konutlar, iyi çalışma alanları ve bodrum katlarda herkesin faydalanabileceği eğlenceli seçenekler de içerecek” diyor.

Görseller: MVRDV izniyle.

Yazı: Fikret Güvenç