Bu yıl görücüye çıkacak yeni modellerden en son teknolojilerin BMW yaşam stilini nasıl zenginleştireceğine dek en beğendiğiniz otomobil markasının 2018’ini yazdık.

BMW’nin 2018’i Nasıl Olacak?

Bu yıl görücüye çıkacak yeni modellerden en son teknolojilerin BMW yaşam stilini nasıl zenginleştireceğine dek en beğendiğiniz otomobil markasının 2018’ini yazdık.

Yeni BMW 3 Serisi

F30 jenerasyonu 3 Serisi modelleri daha çıkalı sanki dün (2012) gibi ancak 2019’da yollara düşecek olan yeni modelleri bu yılın sonuna doğru tanıtılacak. BMW’nin CLAR modüler şasi mimarisi ile yapılan G20 jenerasyonu 3 Serisi, şu andaki modelden 80 kg daha hafif olacak.

Üstelik son duyumlar bu serinin de BMW serileri içerisinde kendine has bir karaktere sahip olup, ayrışacağı. Yani 5 Serisi’nin küçük bir versiyonu değil karşımızdaki, hazır olun.

Elektrikli Otomobiller

Öncelikle bu yıl daha büyük bir pil seçeneğiyle tanıtılacak BMW i3 göreceğiz. BMW elektrikli otomobiller konusunda iddialı olduğunu Frankfurt Motor Show’da tanıttığı tamamen elektrikli konsept sedan i Vision Dynamics ile göstermişti.

Bu iddiayı 2025’e dek 12 tanesi tamamen elektrikli 25 elektrikli otomobil modeline sahip olma hedefini tutturmaya çalışarak sürdürecek. Daha yakın zamanlı diğer elektrikli otomobillerle ilgili hedefi ise 2020’de bu tip araçların seri üretimini yapıyor olmak.

M6 Coupe’ye Elveda

BMW geçtiğimiz yıl sessiz bir şekilde aldığı kararla M6 Coupe’nin üretimine son verdi. Ancak 6 Serisi’nin hayranıysanız eğer endişelenmeyin çünkü hala bir Gran Coupe veya Cabrio alabilirsiniz.

Alüminyumla Zayıflamak

2017’de BMW, 5 Serisi araçlarında saf çelik yerine alüminyum, magnezyum ve güçlendirilmiş çelik kullanarak toplam 62 kg daha hafiflemelerini sağladı. Bu da BMW gibi büyük bir üretici söz konusu olduğunda hem daha az malzeme kullanmak hem de daha fonksiyonel ve sağlam araçlar üretmek demek.

Doğru üretildikleri takdirde bu malzemeler çeliğin yüzde 50’si kadar hafif olabiliyor. Alüminyumun burada katkısı büyük zaten son yıllarda da kullanım alanları oldukça genişledi. Peki bu hangi modellerin şasilerinde revize yapılacağı anlamına gelir? Bekleyip, göreceğiz.

Prömiyerler

BMW bu yıl birçok heyecan verici modelin lansmanını yapacak. Bunlar arasında en heyecan verici olanı şüphesiz sonbaharda lansmanı yapılacak Z4 Roadster olacak. Yeni Z4, geçtiğimiz yılın sonunda test sürüşleri sırasında gözlerden kaçmamıştı. Sonbaharı iple çekmek için en güzel sebeplerden birisi.

Z4 Roadster dışında bu yıl yeni X4 ve X5 ile i8 Roadster ve 8 Serisi Coupe de diğer lansmanı yapılacak otomobiller. Heyecan verici bir yıl olacak.

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok