1948 Model Land Rover Eve Döndü

 

İlk kez 1948 Amsterdam Motor Show’da sergilenen ve uzun yıllardır kayıp olan Land Rover’in üç orijinal lansman modelinden biri, markanın 70’inci yıl kutlamaları için restore ediliyor.

2018’de 70’inci senesini dolduran Land Rover kuruluş yıldönümü kutlamalarına deyim yerindeyse ‘her şeyi başlatan’ o ilk modelin restorasyonuyla start veriyor: 1948 Amsterdam Motor Show’daki lansmanda sergilenen üç üretim-öncesi modelden biri olan araç, bugün bütün dünyada Land Rover olarak klasikleşen formun ilk örneğiydi ve nerede olduğu yıllardır bilinmiyordu.

Amsterdam’daki fuarda sergilenen bu ilk model en son 1960’lı yıllarda kullanılmış ve Britanya’nın Galler bölgesinde bir çiftlikte 20 yıl unutulmuştu. Daha sonra restore etmek isteyen biri tarafından satın alınmış fakat proje yarım kalmış ve araç bir bahçede çürümeye bırakılmıştı. Aracın ilk üretiminin yapıldığı Solihull’daki fabrikadan sadece birkaç kilometre uzakta tesadüfen yeniden bulunmasından sonra, Jaguar Land Rover Classic Works ekibi şirket arşivlerinde aylar süren bir araştırmaya girişip aracın satın alınma geçmişini ortaya çıkartarak orijinalliğini kanıtladılar.

,

Tesadüfen bulunan bu ilk prototip korumaya alındı ve yeniden çalışır duruma getirilecek. Markanın Series I modellerini titizlikle restore ederek, otomobil sevdalılarının beğenisine sunan Land Rover Series I Reborn programı ekibinin bugüne kadar karşılaştığı en zor proje olacak. Jaguar Land Rover Classic Works bölümü direktörü Tim Hanning bir yıl sürmesi beklenen projeyle ilgili olarak “Bu Land Rover dünya otomobil tarihinin yeri doldurulamaz bir parçası ve tarihsel açıdan ilk üretim-öncesi Land Rover prototipi ‘Huey’ kadar önemli” diyor, “Aracın sempatik restorasyonuna burada Classic Works’de başlamak ve olması gereken haline geri dönmesini sağlamak Land Rover’in 70’inci kuruluş yılı kutlamalarına başlamak için uygun bir yol.”