Bu Yıla Damgasını Vuracak, Bütçe Dostu En İyi 6 Mekanik Saat

Bu ay (15-19 Ocak) Cenevre’de yapılan SIHH fuarında, lüks saat markaları 2018 modellerini tanıttı. Ve içlerinden en ulaşılabilir olanlarını sizler için seçtik.

Evet, hepimiz biliyoruz ki mekanik saatler pahalı. Bugün piyasada gördüğümüz mekanik saatlerin fiyatlarının yüksek olması birçoğumuzu (şanslı bazılarımız hariç), o saatlerin ne kadar arzu uyandırdığıyla paralel olarak üzüyor. Bu üzüntüyü kimisi iç geçirerek kimisi de uygun bir zamanını beklerken para biriktirerek kimileri de ikinci el piyasasındaki modeller içinden en uygun olanlarına bakarak atlamaya çalışıyordu. Ancak o günler geride kaldı. Şimdi renkli dergi sayfalarında veya internette gördüğünüz ve almaya özendiğiniz o saatlerden bir tanesine biraz daha yaklaştınız. Çünkü bu yıl makul fiyatlı mekanik saatlerin yılı ve fırsatınız varken iyi bir yatırım yapmalısınız.

Vacheron Constantin FiftySix Self-Winding

1- Vacheron Constantin FiftySix Self-Winding

Bu yılın en büyük sürprizi yine en büyüklerden birisinden geldi. Audemars Piguet ve Patek Philippe ile beraber mekanik saat dünyasının kutsal üçlüsünü oluşturan Vacheron Constantin tarihinde ilk defa klasik bir saat koleksiyonunda çelik kullandı ve yine ilk defa başlangıç seviyesi modellerinin fiyatını aşağı çekti. “Bugün 15 bin ABD dolarının altında bir Vacheron Constantin saat bulmanız zor” diyebilirdim belki, ama yeni FiftySix koleksiyonundaki gün ve saat göstergeli ve çelik kasalı bu model 11,700 dolara alınabiliyor.

Yeni koleksiyonun ilham kaynağı olan saat, Vacheron Constantin Ref 6073, 1956.

FiftySix koleksiyonu, firmanın 1956’da çıkardığı zarif bir klasik saatten (yukarıda) ilham alınarak oluşturulmuş. Üstelik yenisine bakacak olursanız eskisinden daha şık ve havalı olduğunu görebilirsiniz.

Yeni Vacheron Constantin FiftySix Self-Winding, çelik veya altın farketmeksizin altın bir rotora sahip.

Yeni modelin içerisindeki mekanizma Richemont Group bünyesindeki ValFleurier mekanizma fabrikasında üretilmiş ancak VC tarafından birleştirilmiş ve kasa içerisine yerleştirilmiş. 40 mm kasa çapına sahip olduğu için hemen her yere uygun bir saat ve gündelik hayatınızda kullanmamanız için hiçbir sebep yok. Marka da üç büyüklerden birisi olunca bu saati bir otomobile veya minik bir daireye yapacağınız yatırım gibi görmenizde fayda var.

Yeni IWC Portofino Automatic, çok popüler mavi kadranlardan bir tane edinmiş.

2- IWC Portofino Automatic Edition “150 Years”

IWC bu yıl saatin isminden de anlamış olacaksınız ki 150 yaşına bastı. Öncelikle tebrikler hem bu kocaman yaş hem de bu yaş için özel üreteceği geçmiş modellerinin en iyilerinin limitli örnekleri için. Toplamda bu yıl 27 farklı saat modeli var firmanın. Bunların içerisinde kendi favorinizi bulmak için websitelerine bakabilirsiniz. Ben en makul ve en güzel olanın peşinde olduğum için size bir hatta iki önerim olacak. Portofino IWC’nin en güzel ve akıl çelici koleksiyonlarından birisi. Sportif saatler konusunda nam salmış bir firmanın en klasik (ama yine de sportif) örneklerine sahip bu aileye yeni katılanlar var.

Saatlerin arkasında kapak bulunuyor. Burada da firmanın 150. Yaşını kutlayan bir damga mevcut.

Beyaz versiyon daha okunaklı bir kadran tercih edenler için yerinde bir seçim olacaktır.

İkisi de otomatik mekanizmaya sahip bu modellerin beyaz ve mavi olmak üzere iki farklı kadran rengi bulunuyor. Tarih göstergeli ve paslanmaz çelik kasalı saatlerin her birinden firma 2000 adet üretecek. Bu da size koleksiyonu yapılabilecek limitli üretim bir modele 4,700 dolara sahip olma şansı yaratıyor.

3- Panerai Luminor Due 3 Days Automatic Acciaio 38mm

Fuarda yine en büyük sürprizlerden birisini yapan Panerai aslında en büyük kasa ölçülerine sahip saatleri de yapan firma. Büyüklükle ilgili bu kafa karışıklığına son vermek gerekirse eğer Panerai bu yıl 38 mm kasası olan Luminor Due 3 Days Automatic Acciaio ile şaşırttı diyebilirim. Nedenine gelince, 44 mm ve 45 mm gibi herkesin kolaylıkla taşıyamayacağı modeller Panerai için normal ölçüler kabul ediliyor. Ancak 42 ve 40 mm modellerden sonra firma, 38 mm’lik bu modelle en başta hanımları hedefliyor gibi gelse de bence daha makul boyutlu kasalardan hoşlanan beyler için de seçenek yaratmış oldu.

Yeni Panerai Luminor Due 3 Days Automatic Acciaio 38 mm

Eğer siz de daha makul boyutlardaki kasalardan hoşlanıyorsanız yeni Panerai size göre.

Paslanmaz çelik kasalı bu otomatik mekanizmalı modele 6,000 dolara sahip olabilirsiniz.

4- Baume & Mercier Clifton Baumatic

Bugüne dek Baume & Mercier kendi ismini çok fazla ön plana çıkaramamışsa da bunun sebebi onun daha az kaliteli veya tasarımı daha az özendirici saatler yapmıyor olması değil. Aksine en kaliteli ve düzgün tasarıma sahip saatleri en makul fiyatlara satan firmanın bu seferki sürprizi akıl çelici. İlk kez kendi mekanizması olan Baumatic ile donanmış bir saatle Baume & Mercier köklü geçmişinin hakkını veriyor.

Baume & Mercier köklü geçmişine yaraşır şekilde kendi mekanizmasını ürettiği için gururlu. Bu gururu en çok makul fiyatıyla ona sahip olacaklar paylaşacak.

40 mm kasa çağı ve sakin kadranıyla yeni Clifton Baumatic, hemen her okazyon için biçilmiş kaftan.

Uzun zamandır mekanizma üretmeyişinin acısını da Baumatic’i son teknoloji (Powerscape eşapman, Twinspir silikon zemberek ve özel alaşım tambur) ışığında yaparak saate hem 120 saatlik bir güç kazandırmış hem de ölçüm hassasiyetini neredeyse şaşmaz hale getirmiş. Yeni Clifton Baumatic sportif çizgileri yanında 40 mm kasa çapıyla gündelik kullanım için yaratılmış ve fiyatı 2,790 dolar.

5- Cartier Santos

Eşsiz bir klasik. Sadece ismini söylediğinizde bile insanların zihninde Cartier ismini aydınlatacak kadar güçlü bir tasarıma sahip Santos, bu yıl şaşalı bir şekilde yeniden karşımızda. Cartier yeni Santos ailesi için biri medium biri de large olmak üzere iki boy düşünmüş. Hem kadınlar hem de erkekler için bir Santos (hatta yaratıcı çiftler eş saatlerle gezecektir ama yapmasalar da olur) var. Çelik, sarı altın ve çelik karışımı, sarı altın ve pembe altın versiyonları ister bilezik ister kayışla kullanılabiliyor. Kayış renkleri çeşitli ve gayet uygun seçimlerden oluşuyor ancak bu mühim değil çünkü kendiniz dilerseniz tek bir düğmeye basarak onları değiştirebilirsiniz.

Yeni Cartier Santos saatlerin en makul fiyatlı ancak en havalılarından paslanmaz çelik, otomatik versiyon.

Santos de Cartier ailesinin tüm üyeleri bir arada. Hemen her bütçeye uygun bir tanesi muhakkak var.

Yenilikçi yeni değişebilen kayışlar ve bilezikler kullanıcıya seçeneklerini oluşturma şansı veriyorken aynı zamanda bileziğin boyunu da ayarlayabiliyorsunuz. Santos’un otomatik Cartier 1847 MC kalibreli, paslanmaz çelik, medium (ki kibar saatlerden hoşlanan erkekler için ideal) modeli 6,250 dolara satılacak.

6- Jaeger-LeCoultre Polaris

Söz konusu olan mekanizmalarsa eğer bugüne dek yarattığı binin üzerinde mekanizma ile şüphesiz JLC, İsviçre seçkin saatçiliğinin bayrak koşucusu konumunda. Firmanın çok beğenilen vintage alarmlı dalış saati Polaris’in reenkarnasyonu olan birçok model bu yıl görücüye çıktı. Dahası yeni mekanizmalarla. Örneğin en sade olanı Polaris Automatic, Jaeger-LeCoultre üretimi kalibre 898/1 isimli mekanizmaya ev sahipliği yapıyor ve 41 mm kasa çapına sahip.

Yeni Polaris Automatic çelik bilezikle biraz daha pahalı bir fiyata, 7,600 dolara satılacak.

Yeni Polaris Automatic’e dana derisi kayışla sahip olmak isterseniz 6,600 doları gözden çıkarmalısınız.

Eğer 50 yaşındaki bir modeli üstelik çok da bilinen ve sevilen bir tanesini yeniden diriltecekseniz bu iş biraz riskli olabilir. Ancak gözüken firmanın bu riski iyi göğüslediği ve satışlarda bu başarıyı yakalayacağı. JLC de tıpkı VC gibi köklü bir saat yapım evi olduğu için başlangıç seviyesi fiyatları oldukça yüksekti. Ancak son yıllarda bunu kırıyor ve bu saat de bunun bir örneği olarak 6,600 dolar fiyat etiketi taşıyor (dana derisi kayışla).

Yazan: Oktay Tutuş