Bilmeniz Gereken 15 Gizli İphone Ayarı

iPhone’unuzun derinliklerinde gizlenmiş özelliklerden ne kadar haberdarsınız?

1. Bildirimleri tek bakışta okuyun

iPhone 6s veya daha üst bir model kullanıyorsanız Raise to Wake/Uyandırmak için Kaldırın özelliğinden faydalanabilirsiniz. Böylece telefonu elinize aldığınızda kilit ekranı aydınlanıp yeni bildirimleri gösterecek ama telefonunuz kilitli kalacak. Bu özelliği ekran ve parlaklık ayarlarından açabiliyor ya da kapatabiliyorsunuz.

2. Bazı yüklemelere öncelik tanıyın

Aynı anda birkaç aplikasyon birden güncelliyorsanız hangi yüklemelere öncelik vermek istediğinizi telefonunuza söyleyebilirsiniz. Ana ekrandan öne almak istediğiniz aplikasyonu seçin ve üzerine sertçe basın. (Buna 3D Touch deniyor.) Çıkan seçenek menüsünde yüklemeye öncelik tanı seçeneğini seçin. Peki bundan sonra sık sık kullanacağımız 3D Touch nedir?

3. El feneri parlaklığını ayarlayın

El feneri özelliği çok kullanışlı olsa da her zaman çok parlak bir ışık saçmasını istemeyebiliriz. iPhone parlaklık ayarı için üç seçenek sunuyor. Bunun için Denetim Merkezi ekranından el feneri ikonuna ulaşıp üzerine sertçe basarak seçenekleri açmanız yeterli.

4. Kare Kod okuma özelliğini açın

Web sitesi veya aplikasyon açmak için kare (QR) kod okutmak istiyorsanız, iPhone kameranızdan faydalanabilirsiniz. Ayarlar menüsünden Kamera’ya girin ve QR Codes/Kare Kod butonunu açık konuma getirin. Kameranızı kodun üzerinden geçirdiğinizde otomatik olarak okuyacaktır.

5. Kullanılmayan aplikasyonları silin

Nadiren açtığınız ya da hiç kullanmadığınız uygulamalardan kurtulmak için Ayarlar menüsünden Genel’e ve buradan da Saklama Alanı’na girin ve Kullanılmayan Uygulamaları Boşalt seçeneğini seçin. Bu kadar! Peki iPhone ile birlikte gelen ve silinmeyen uygulamalar? Onun için de videoyu izleyin.

6. Doğru kamera moduna hemen geçin

Kaçırmak istemediğiniz bir görüntüyü yakalamaya çalışırken kameranızın farklı çekim modlarıyla boğuşmak istemezsiniz. Hızla çekim yapmak istediğinizde kamera ikonuna sertçe basın (3D) ve açılan menüden istediğiniz modu tek dokunuşla seçin. Ancak bu menüde sadece bazı mod seçenekleri tanımlanmış.

7. Sizi izlemelerine izin vermeyin!

Reklam verenlerin web’de neler yaptığınızı izlemesini ve size sürekli reklam, tanıtım göstermesini istemiyorsanız Safari’nin en son iOS11 sürümünde işinize yarayacak bir seçenek var. Bunun için Uygulamalar’dan Safari’ye girin ve Prevent Cross-Site Tracking seçeneğini açık hale getirin. Aynı menüden pop-up reklamları da engelleyebilirsiniz.

8. Aradığınız emojiyi hızla bulun

Mesajlar uygulamasını açın ve herhangi bir metin yazın. Ara çubuğunun solundaki emoji ikonuna dokunun. Yazdığınız metinde emoji kullanabileceğiniz sözcükler turuncuya dönecek. Sözcük yerine emoji getirmek için sözcüğün üzerine dokunmanız yeterli. Eğer sözcük birden fazla emoji ile örtüşüyorsa istediğinizi seçebiliyorsunuz.

9. İstediğiniz Safari sekmesine hemen geçin

Çok sayıda sekmeyle çalışıyorsanız ve aradığınız sekmeyi hızlıca bulmanız gerekiyorsa telefonunuzu yana yatırın (manzara moduna getirin) ve sekmeler düğmesine dokunun (iki kare şeklinde). Telefonunuz portre modundayken görünmeyen Sekmeleri Araştır/Search Tabs kutusunu artık görebileceksiniz.

10. ‘Live’ fotoğraflardan hareketli görüntüler ya da duvar kağıtları yapın

Siz bir fotoğraf çektiğinizde 6s ve üstü iPhone modelleri çektiğiniz fotoğrafın bir saniye öncesini ve sonrasını da fotoğraflıyor ve bunları bir araya getirerek ‘live’ yani canlı fotoğraflar oluşturuyor. Bunlardan birinin üzerinde oynamalar yapmak isterseniz fotoğrafı iOS Photos uygulamasında açın ve parmağınızı yukarı doğru kaydırın. Bu şekilde fotoğrafa ekleyebileceğiniz özellikler arasında Loop seçeneğini de göreceksiniz. Duvar kağıdı yapmak için ise aşağıdaki videoyu izleyin:

11. Zayıf Wi-Fi şebekelerini devreden çıkartın

Siz hareket halindeyken telefonunuz herkese açık Wi-Fi şebekelerine otomatik olarak bağlanır. Ama bu şebekelerin bazıları telefonunuzun veri bağlantısından bile daha güvenilmez olabiliyor. Veri kullanım planınız iyiyse ve yüksek hızda internet kullanıyorsanız telefonunuza zayıf Wi-Fi şebekelerini devreden çıkartmasını söyleyebilirsiniz. Ayarlar’dan Celular/Hücresel Bağlantılar’a girin ve WiFi Assist butonunu açık konuma getirin.

12. Dosyalarınızı kolayca bulun

iOS Files aplikasyonu dosyalarınızı farklı şekillerde düzenlemenize olanak veriyor ama pek kullanım dostu olduğunu söyleyemeyiz. Parmağınızı ekranın herhangi bir yerinden aşağıya doğru kaydırdığınızda bir menü belirecek. Bu menü üzerinden dosyalarınızı tarihe, boyuta ya da etikete göre düzenleyebilirsiniz. Aynı menüden ayrıca klasör oluşturabilir, liste ya da küçük resim görüntüsüne geçebilirsiniz. Aşağıdaki videoda Files aplikasyonunun iOS11 sürümünün kısa tanıtımını izleyebilirsiniz (İngilizce).

13. Müzik dinlerken uyuyakalın

Uykuya dalarken en sevdiğiniz parçaları dinlemek istiyor ama müziğin siz uyurken de devam etmesini istemiyorsanız iOS size belli bir süre için müzik çalma seçeneğini sunuyor. Müziği başlattıktan sonra Saat uygulamasını açıp Timer/Sayaç sekmesinden istediğiniz süreyi ayarlayabilirsiniz.

14. Okundu bilgisi göndermeyin

Okundu bildirimleri karşınızdaki kişinin mesajını gördüğünüz bilgisini gösteriyor ve bu bazen bizi zor durumlarda bırakabiliyor. iMessages uygulamasını kullanırken istediğiniz görüşmelerde okundu bilgisinin gönderilmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için görüşme ekranının üst kısmındaki (i) ikonuna dokunun ve Bildirim Gönder/Al seçeneğini kapatın.

15. Siri’ye mesaj yazın

Fazlasıyla gürültülü ya da çok sessiz ortamlarda Siri’ye sesli komut vermek istemeyebilirsiniz. Konuşmak yerine yazmak için Ayarlar’dan Genel’e, oradan Accesibility/Erişim’e ve nihayet Siri’ye girin ve Type to Siri seçeneğini seçin. Bundan sonra Home butonunu (iPhoneX’te Power butonu) basılı tutarak Siri’yi çağırıp komutunuzu yazabilirsiniz.

Derleyen: Erdir Utku