2018 Erkek Modasına Yön Veren Yedi Trend

Erkek modasının kalbinin attığı Pitti Uomo, sadece podyumdaki tasarımlarla değil izleyicilerinin kıyafet seçimleriyle de gündem yaratıyor. Geçtiğimiz hafta Floransa’da düzenlenen fuarının sokak modasına yakından bakalım.

Sonbahar/Kış ve İlkbahar/Yaz sezonları için yılda iki kere düzenlenen Pitti Immagine Uomo fuarı, birkaç günlüğüne de olsa Milano’nun tahtını elinden alıyor ve Floransa’yı erkek modasının kalbinin attığı yer haline getiriyor. Geçtiğimiz hafta (8-12 Ocak 2018) 93’üncüsü düzenlenen fuar, sadece tasarımcı ve markaların podyumda sergilenen kreasyonlarıyla değil, dünyanın dört bir yanından şovları izlemeye gelen stil sahibi ziyaretçilerinin seçimleriyle de erkek modasına yön veriyor. Önümüzdeki sezonun modellerini izlemek üzere Floransa’ya gelirken 2018 Sonbahr/Kış trendlerini de kendi tarzlarında yorumlayan Pitti Uomo’nun ünlü-ünsüz ziyaretçileri, bu sene kabul görecek yedi önemli trende ışık tuttular. Şimdi bu trendlere yakından bakalım:

1. Bere

Pitti Uomo dendiğinde akla sofistike erkek giyimi ve benzersiz terzilik gelir ve bu sene de durum değişmedi ama dikkatli gözler, bu ağırbaşlı karışımda geçmiş yıllardan farklılaşan bir ayrıntıyı fark etmekte gecikmedi: Spor görünümlü avcı veya kayak bereleri, bu sene deve tüyü paltolar, deri ceketler, hatta el dikimi takımlarla bile kombinlendi. Rendin yaza kadar devam etmesi ve yazın belki de beysbol şapkasına dönüşmesi bekleniyor.

Fotoğraf: Enrico Labriola, Pitti Uomo izniyle

2. Büyük çantalar

Erkeklerin çanta taşımaya başlaması görece olarak yeni bir alışkanlık olsa da oldukça hızlı yayılıyor ve öyle görünüyor ki çantalar da giderek büyüyor. Sonuçta erkeklerin yanlarında taşıyacakları her şeyi ceplerine sokuşturmaları beklenemez; anahtarlık ya da cüzdanınızın pantolonunuzu buruşturmasını, ceketinizin formunu bozmasını istemezsiniz. Ayrıca tabletinizi sığdırabileceğiniz boyutta bir cep de henüz tasarlanmadı!

Fotoğraf: Adam Katz Sinding, Pitti Uomo izniyle

3. Takım içine balıkçı yaka triko

50’li yıllarda görmeye başladığımız takım elbise-balıkçı  yaka süveter kombinasyonu 70’lerden sonra giderek kaybolmuştu ancak bu sezon ciddi bir geri dönüş yaptığı kesin. Tek düğmeli, hatta kruvaze takımların içine giyilen yumuşacık trikolar, özellikle soğuk havalarda oldukça pratik; aynı zamanda çok da havalı görünüyor.

Fotoğraf: Adam Katz Sinding, Pitti Uomo izniyle

4. Devetüyü

Sezonun bir numaralı rengi, hem siyah, hem lacivert hem de kahverengi ailesiyle uyumlu ve kullanışlı devetüyü gibi görünüyor. Fitilli kadifeden yünlüye her türlü kumaşta şık duran bu rengi hem klasik hem de spor kombinlerde, ister yukarıda (açılış resminde) gördüğünüz gibi monokrom olarak isterseniz de aşağıda gördüğünüz gibi tek parça halinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pitti Uomo ziyaretçileri de bu sezon devetüyünü bol bol kullanmışlar.

Fotoğraf: Enrico Labriola, Pitti Uomo izniyle

5. Abartılı ekoseler

Erkek giyiminin bu en klasik deseni bu sene de egemenliğini sürdürüyor ancak bu sene Pitti Uomo ziyaretçileri arasında çok daha çarpıcı, renkli ve dokulu örneklerin tercih edildiğini gördük. Her vücut tipi için uygun olmasa ve iyi uygulamak için gelişmiş bir stil anlayışı gerektirse de, ekose takımlar özellikle öne çıkıyordu. Siz bu trendi sadece ceketlerde de uygulayabilirsiniz.

Fotoğraf: Enrico Labriola, Pitti Uomo izniyle

6. Geniş kenarlı şapkalar

Her yiğidin harcı olmasa da yakışana çok yakışıyor… Klasik bir kombinasyona hafif ‘pulp fiction’ bir hava katan geniş kenarlı şapkalar, yaptıkları kombinlerle hikayeler anlatmayı seven beylerin Umomo Pitti’de en çok tercih ettikleri aksesuarlardan biri oldu. 50’li, 60’lı yıllarda erkekler bizde de şapka giyerlerdi. Bu şık adeti ne ara unuttuk bilinmez…

Fotoğraf: Enrico Labriola, Pitti Uomo izniyle

7. V yaka süveter

Tıpkı ekose gibi modası hiç geçmeyen bir parça olan V yaka süveter, Pitti Uomo’da daha sportif, iddiasız ama aynı oranda şık bir görünüm peşinde koşanların ilk seçimi olmaya devam etti. İster gömlek ve kravat üzerinde, ister içine bir şey giymeden takım elbise ile kombinleyerek kullanabileceğiniz bu parça, dışarısının çok soğuk, içerisinin de fazla sıcak olduğu fuarlar (ki siz buna iş gezileri, saha ziyaretleri, müşterilerle toplantılar vb. ekleyebilirsiniz) için özellikle pratik bir seçim.

Fotoğraf: Adam Katz Sinding, Pitti Uomo izniyle

Yazı: Deniz Güneş