Heykeli hareketle buluşturan İsviçreli sanatçı Ralfonso’nun küçük boyutlu işleri M.A.D Galeri’de sergileniyor. Yolunuz Cenevre’ye düşerse, kaçırmak istemeyeceğiniz bir sergi.

Rüzgarla Dans

Heykeli hareketle buluşturan İsviçreli sanatçı Ralfonso’nun küçük boyutlu işleri M.A.D Galeri’de sergileniyor. Yolunuz Cenevre’ye düşerse, kaçırmak istemeyeceğiniz bir sergi…

Mühendislik dehasını sanatla birleştiren ve heykele “hareket” kazandıran Ralfonso’yu 2008 Pekin Olimpiyatları için tasarladığı 10 metre yüksekliğindeki Dance With the Wind (Rüzgarla Dans) heykeli ile hatırlayacaksınız. (Hatırlamasanız bile artık biliyorsunuz…) En hafif esintide bile harekete geçen ve rüzgarın şiddetine ve yönüne göre ‘dans eden’ heykel bugün hala Olimpiyat parkında sergileniyor.

Dance with the Wind, 2008, Pekin

Çevreyle etkileşime giren devasa açık hava yerleştirmeleriyle tanınan Ralfonso, boyutları 15 metreye kadar büyüyebilen işlerinde hareket, ses ve ışığı ustalıkla kullanıyor. Bu şekilde heykele bir ‘zaman’ unsuru eklediğini söyleyen sanatçının kinetik heykelleri özel koleksiyonlarda, müze daimi koleksiyonlarında ve Rusya’dan ABD’ye pek çok ülkede açık havada sergileniyor.

Flamenco in Action, 2016, Güney Florida

10 Ocak’ta Cenevre’deki M.A.D Galeri’ de açılan Art in Motion (Hareketli Sanat) sergisi, sanatçının dev işlerinin küçük boyutlu paslanmaz çelik replikalarından oluşuyor. Küçük bir etkileşimle hemen harekete geçen heykeller, izleyiciyi neredeyse hipnotizze ediyor. Bu kış yolunuz Cenevre’ye düşerse, bu sergiyi kaçırmayın deriz.

Yazı: Fikret Güvenç

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok