Türk Yönetmenlerin Gözünden Bergman

İstanbul için ‘sinemalar şehri’ desek hem yanlış olmaz, hem de yanlış olur! Dünyanın en saygın sinema festivallerinden ikisinin,  !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve İstanbul Film Festivali’nin uzun yıllardır istikrarla sürdürülebildiği bu şehirdeki sinema sayısının azlığı, sosyolojik araştırmalara konu olabilecek bir ikilem… Belki bu başlık apayrı bir yazıyı hak ediyor ama şurası bir gerçek ki, özellikle genç nesil arasında kaliteli sinema seyircisi (ve aslında genel olarak sanat tüketicisi) sayısının artmasında İKSV’nin büyük katkısı var.

Kurumun 37 yıldır düzenlediği İstanbul Film Festivali bu sene 6-17 Nisan tarihlerinde yapılacak ve bu seneki festivalin en heyecan verici bölümlerinden biri de, 2007 yılında kaybettiğimiz dünyaca ünlü İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın 100’üncü doğum yılı anısında hazırlanan 10 filmlik özel seçki olacak.

Fotoğraf ve Zer filmleriyle tanıdığımız yönetmen Kazım Öz’ün seçimi Yaban Çilekleri (1957)

Seçkinin en önemli özelliği, gösterilecek filmlerin son dönem Türk sinemasında öne çıkan 10 yönetmen tarafından önerilmiş olması. Yönetmenler, kariyerlerini ve sinemasal yaklaşımlarını etkileyen bu filmlerin İstanbul Film Festivali’ndeki gösterimlerini bizzat sunacak ve İsveçli büyük ustayı kendi gözlerinden,
festival izleyicisiyle paylaşacaklar.

72’nci Venedik Sinema Festivali’nden üç ödülle dönen Abluka’nın yönetmeni Emin Alper’in seçimi Yedinci Mühür (1958)

Dünya sinemasının en saygın yönetmenlerinden Ingmar Bergman, 1944’ten 2003’e uzanan 59 yıllık sinema kariyeri süresince 45 uzun metrajlı film ve 170’in üzerinde tiyatro oyunu yönetti ve birçok filmin de senaryosuna imza attı. Birçok sinemacının kariyerini ve filmlerini şekillendiren, çağdaş sinema sanatının en etkileyici filmlerinden bazılarını çeken, sinemada felsefenin izlerini süren Bergman, yapıtlarında özellikle aile, ölüm ve inanç gibi yaşamın en temel, üzerinde en çok kafa yorulan sorunsallarını ele aldı. 1918’de doğan ve 2007’de hayatını kaybeden Ingmar Bergman’ı 2005’te Time dergisi  “yaşayan en büyük yönetmen” olarak tanımlamıştı.

İz, Güneşe Yolculuk, Bulutları Beklerken ve Pandoranın Kutusu gibi filmleriyle uluslararası sahnede adını duyuran Yeşim Ustaoğlu’nın seçimi Güz Sonatı (1978) Festivalde gösterilecek Bergman filmleri ve bu filmleri sunacak yönetmenler şöyle:

Kazım Öz – Smultronstället / Wild Strawberries / Yaban Çilekleri (1957)

Emin Alper – Det sjunde inseglet / The Seventh Seal / Yedinci Mühür (1958)

Semih Kaplanoğlu – Nattvardsgästerna / Winter Light / Kış Işığı (1962)

Reha Erdem – Tystnaden / The Silence / Sessizlik (1963)

Can Evrenol – Persona (1966)

Ümit Ünal – Skammen / Shame / Utanç (1968)

Aslı Özge – Viskningar och rop / Cries and Whispers / Çığlıklar ve Fısıltılar (1972)

Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş – Scener ur ett äktenskap / Scenes from a Marriage / Bir Evlilikten Manzaralar (1973)

Yeşim Ustaoğlu – Höstsonaten / Autumn Sonata / Güz Sonatı (1978)