Tasarım Bıçaklar Sergisi

Bugüne dek benzeri pek görülmemiş bir tasarım bıçaklar sergisine davetlisiniz. 

Türkiye’de tasarıma adanmış bir galerinin yokluğu aslında pekçok sebeple açıklanabilir. Bunların başında “muhtemelen orada sergilenebilecek derecede kayda değer tasarımlara imza atmayışımız” geliyordur diye düşünebilirsiniz. Ancak bu çok fazla araştırmadan ve üzerine düşünmeden sarf edilen bir ön yargıdan başkası olmaz. Türkiye’de iyi tasarımlara imza atılıyor ancak kaotik gündemimiz içerisinde kendilerine yer bulmaları biraz zorlaşıyor.

Bu açıdan bakınca tasarımcılar Ela Cindoruk ve Nazan Pak tarafından kurulan ve dünyada pek çok ödüle değer görülen ECNP markasının Nişantaşı’nda açtığı galeri çok önemli bir eksikliği gideriyor. Hem tasarımcıların atölyeleri hem de mağazadan oluşan bu mekanda her ay bir başka tasarımcıya işlerini sergileme imkanı verilecek. Şubat ayının başından 24’üne dek ise Sinan Tansal’ın el yapımı bıçaklarını burada görebileceksiniz.

Kullanılmış malzemelerin yeniden biçimlendirilerek farklı amaçlar için değerlendirildiği ve dünyada up-cycleolarak tanımlanan geri dönüşüm felsefesini benimseyen Tansal’ın bıçakları da en az hikayeleri kadar keskin. Sinan Tansal aslında Mavi Sakal grubu müzisyenlerinden. Film sektörüne yaptığı protez dişleri ile tanınan diş hekimi Sinan Tansal da ayrı bir yönü. Çocukluğundan gelen bıçak merakı ise onu önce sap tasarımı, sonra çakı ve nihayetinde dünyaca tanınan bıçak tasımlarına kadar getirmiş. Farklı malzemeler yanında geri dönüştürdükleriyle de yaptığı saplara, kendi işlediği çelik bıçakları ekleyen Tansal; 2014 yılında başladığı hobisini üçüncü bir uğraş olarak devam ettiriyor.

ECNP Galeri / Ahmet Fetgari Sokak. No: 56/A Teşvikiye

Yazı: Kemal Can