Eğer ciddi bir hız meraklısıysanız bu saatleri yakından tanıyor olmalısınız. Değilseniz de tanıştıralım.

Hızlı Otomobillere Hızlı Saatler

 

Eğer ciddi bir hız meraklısıysanız bu saatleri yakından tanıyor olmalısınız. Değilseniz de tanıştıralım.

Spor otomobiller ve saatler her zaman çok iyi anlaşan iki dost gibidir. Birinin olduğu yerde muhakkak ki diğeri de bulunur ve bazen varlık sebepleri dostlukları bile olabilir. Otomotiv ve saat yapımı endüstrileri birbirlerine çok benzediğinden olacak bu iki dünya ve onların en afili ürünleri arasında hep bir bağlantı aranır, benzerlikleri işaret edilir. Tasarım, mühendislik, mikro mekanik yenilikçi teknolojiler konusunda her ikisinde de nihai ürün hep aynı gibi gözüküyorsa da seçenekler neredeyse sonsuz.

Omega Speedmaster Racing, fotoğraf Watchfinder.co.uk

Otomobiller ve onu kullanan insanlar arasında oluşan duygusal bağdan haberiniz vardır. Sahibine göre otomobili, zamanın ona ait olan kısmının tadını özgürce çıkarabileceği araçtır. Saatlerde de aynı şey geçerli. Özgürlüğün tadını çıkardığınız bu anlarda size onu saatiniz ölçer ve anılarınızın eşlikçisi olur. Otomobillerle saatlerin bir erkeğin dünyasındaki önemi belki kısaca böyle özetlenebilir.

Motorsporlarında ve otomotiv dünyasında ise saatlerin yeri apayrı.

TAG Heuer Monaco, fotoğraf Watchfinder.co.uk

Saatler parkuru veya pit zamanını hesaplamak ve tabii ki zamana karşı olan bu yarışı kazanmakta 1960’larda çok önemli birer yardımcıydı. Bugün daha sofistike teknolojiler işin içiine girmiş olsa da bu durum hala geçerliliğini koruyor. Bu yarışlar sayesinde birer kültürel fenomene dönüşen saatler bugün müzayedelerde başrolü oynuyor. Steve McQueen ve Paul Newman oyunculukları yanında bu tip yarış filmlerinde giydikleri saatleriyle bugün hala konuşulan isimler. Saatleri de en az onlar kadar meşhur.

Richard Mille RM010 Le Mans Classic, fotoğraf Watchfinder.co.uk

Watchfinder’da şöyle bir gezinirken aklıma gelenlerdi bunlar. İkinci el premium saatlerin satıldığı bu sitede halihazırda satılan modellere baktım. Otomotiv ve saat yapımı endüstrilerini bir araya getiren ve hatta bunu bir adım da ileri taşıyan modeller buldum. Elbette seçki genişletilebilir ancak şu anda satmak istenen modeller içerisinde en iyileri olduklarını düşündüğüm üç modele yakından bakmanızı isterim.

Omega Speedmaster Racing

Aslında Speedmaster serisi genellikle uzay ile bağdaştırılır. Gerçek koleksiyonerler ise motorsporlarına özel üretilen bu modellerin peşinde koşuyorlar. Yatırım yapmaya inanın değer. Hemen her ikinci el saat satışı yapan sitede bir Omega Speedmaster görürsünüz ancak Racing versiyonu biraz zor bulunur.

Omega Speedmaster Racing, fotoğraf Watchfinder.co.uk

TAG Heuer Monaco

1971’deki kült yarış filmi Le Mans için Steve McQueen giydiğinden beri bu saat o kadar popüler ki hiçbir zaman bu şöhretin ölmesine izin verilmeyecek anlaşılan. Yıllar içerisinde çok farklı modelleri üretildi ancak en klasiği en güzeli. Piyasada çok fazla olduğu için bulmakta zorlanmayacaksınız.

TAG Heuer Monaco, fotoğraf Watchfinder.co.uk

Richard Mille RM010 Le Mans Classic

Çok yakında İstanbul butiği açılacak olan Richard Mille bir markadan öte bir tavır satıyor ve çoğunlukla buna statü eşlik ediyor. Bütün modelleri limitli üretiliyor ve hemen hepsinin fiyatı çok yüksek. Bu saatten örneğin 30 adet üretilmiş ve bu tarz bir sitede bulunması büyük şans. Her zaman yatırımın en büyüğü limitli edisyonlara yapacaklarınızdır.

Richard Mille RM010 Le Mans Classic, fotoğraf Watchfinder.co.uk

Yazı: Kemal Can

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok