Şehir İçi Kurye Hizmetinin Geleceği: Yape

 

e-novia tarafından geliştirilen YAPE isimli robot, şehir içinde bir yerden diğerine bir şey göndermeye başka bir boyut katacak. 

Özellikle İstanbul gibi motorlu kuryelerin esasında motorize terör örgütü gibi çalıştığı şehirlere biçilmiş kaftan. Hafif, akıllı ve neresinden bakarsanız sevimli de olan YAPE iki teker üzerinde saatte 6 kilometre hız yapabiliyor. Eğer bisiklet yolundan giderse bu hız 20 kilometreye dek çıkabiliyor.

İçerisine 70 kg’a kadar eşya ve ıvır zıvır koyulabilen YAPE, kameraları ve lazerleri sayesinde bulunduğu yerin dijital bir haritasını çıkarmakla kalmayıp aynı zamanda yoldaki bozukluklar veya kaza yerleri, inşaat alanları gibi detayları da fark edip ona göre manevra yapabiliyor. Ayrıca uygulamasından o anda nerede olduğunu takip edebiliyorsunuz.

Tamamı İtalya’da geliştirilen ve üretilen YAPE, Ocak ayında CES 2018’in en konuşulan ürünlerinden olabilir veya tarihin tozlu sayfalarında yenilikçi ama kendine gündelik hayatta yer bulamamış tasarımlara katılır. Şimdilik yaşayacağını umalım.