Her Şey Sanal Dünyada Yaşamamız İçin

 

Vancouver’dan BioInteractive Technologies Inc. isimli şirketin geliştirdiği TENZR isimli bileklik sizi AR ve VR içerisine hapsedebilir.

AR ve VR şu anda sizin hayatınızda çok yer işgal etmiyor ancak etmelerine çok az kaldı. Pokemon GO oynadıysanız AR zaten hayatınıza sızmış, VR için de bir kıvılcım yeter. Peki bu sanal dünyalar içerisinde hayatınızı kolaylaştırmak için jestlerinizle komut verebilmeniz sağlansa ne yapardınız? İşte TENZR isimli bileklik jestlerinizi algılayarak kontrolü size veriyor. Basit birkaç el hareketiyle yapabileceğiniz şeyler için kocaman düğmeli kontroller niye taşıyasınız ki?

Sol, sağ, yukarı, aşağı, el açık, el kapalı olmak üzere altı komutu bulunan bileklik Bluetooth kullanıyor. Aktivite ölçer bileklikler gibi düşünebilirsiniz ancak daha yüksek teknolojili olanından. VR kontrollerini tarihin tozlu sayfalarına gömecek olan TENZR ocak 2018’de CES fuarında görücüye çıkacak. Bu arada unutmadan eklemek gerek, NASA şimdiden bu bileklikleri astronotların eğitiminde kullanmaya başladı.

Yazan: Kemal Can