Biraz Masal, Biraz Rüya: Mondrian Doha

 

Hollandalı tasarımcı Marcel Wanders ismine aşina olduğunuz bir tasarımcı değilse eğer Katar’da yeni açılan Mondrian Doha otel için yaptıklarına yakından bakın. 

Marcel Wanders, Doha’nın yıldızını daha da parlatacak bir otel tasarımına imza attı: Mondrian Doha Katar’ın son zamanlarda adını turizmle daha çok duyurmak istemesi normal ancak gerçekte başka ve zor politik sebeplerle dünyada isminin anılması durumunu belki de tek başına bu otel tersine çevirebilir. Abartılı mı buldunuz? Wanders’in tasarımları yanında abartı kelimesi hiç de basit veya gereksiz kullanılmış gibi durmuyor, emin olun.

Renkler, desenler, aykırı hacimlerde kullanılan objeler ve sürpriz tasarım anlayışının temelini oluşturuyor.Wanders’in bugüne dek yaptığı tasarımlarla adını dünya tasarım ansiklopedisine büyük, kaligrafik puntolar, bol varak ve altın suyuna batırılmış melek figürleriyle yazdırmış olması boşuna değil.

Tasarımın gerçeğe dönüşmesinde mimari firması SWA ile çalışan tasarımcı, yerel kültürün öğelerini fazlasıyla kullanarak bu coğrafyanın beğeneceği türden bir otel ortaya çıkarmış. Biraz masal diyarlarında hatta Binbir Gece Masalları’nda dolaşmak, Arap pazar yerlerinde gezmek; çölün zenginliğini, tarihini, renklerini ve sıcaklığını hissetmek istiyorsanız lobiden itibaren 24 kat boyunca bu yolculuğa davetlisiniz.

Otelin içerisinde her köşeyi döndüğünüzde bir sürprize hazır olmanız gerek. Devasa heykeller, çinilerle süslenmiş yatak başları, avizelerin hacimli cüsseleri, hayat ağaçlarını temsilen objeler, sanat eserleri, özel tasarlanmış aykırı mobilyalar göreceğiniz bazı detaylar arasında. 211 oda ve 59 suit ile hizmet veren otelin en büyük özelliği yeme-içme konusunda Orta Doğu’ya benzersiz inciler saçacak olması.

Morimoto Doha, CUT by Wolfgang Puck, Walima, Hudson Tavern ve Magnolia Bakery (tabii ki Banana Pudding) yeni otelin gözde olacak restoran ve barları arasında. Bir Banana Pudding için New York’a giderim diyenler Katar’ın daha yakın olduğunu unutmamalı. Orta Doğu’daki ilk ESPA da yine bu otelde. Ayrıca altın bir asansörle çıkılan 2 bin metrekarelik balo salonu ise şehirdeki kutlamaların sayısını artıracak besbelli. Açılışı şerefine yüzde 20 indirimli fiyatlarla bir süre servis vereceğini eklemek gerek.