Üstün Bir Mekanik Kronograf: Breitling Navitimer Rattrapante

 

Breitling en karmaşık saatçilik komplikasyonlarından biri olan kendi ürettiği rattrapante kronograf mekanizmasını tanıtarak büyük oyunculara diş gösteriyor.

Breitling ürünü Caliber B03, COSC’dan resmi kronograf onaylı, azami düzeyde tutarlılık, sağlamlık ve güvenilirlik sunan inovatif yapıyla fark yaratıyor. Teknik alandaki bu büyük yeniliği tanıtmak için ise Breitling sembolik modeli olan; ünlü Navitimer’ı seçmiş.

Hala dönmeye devam eden birincisini “yakalamadan” (Fransızca’da rattraper) önce ara bir zamanı ölçebilmek için diğeri durdurulabilen iki üst üste yerleştirilmiş merkezi kronograf ibresiyle birlikte, rattrapante kronograf üretilmesi en zor saatçilik mekanizmalarından biri olarak kabul ediliyor. Bu yüzden bu “Büyük Komplikasyon” genellikle küçük seriler halinde üretiliyor ve saatçilerin uzun soluklu bir ayarlama ve hazırlık sürecinden geçmesini gerektiriyor (rattrapante çarkının ve pinyon dişlisinin açıklığını ayarlamak, yayların gerilimini ayarlamak, klipslerin sürtünme düzeyini ayarlamak, vb.).

45 mm’lik kasasıyla Navitimer Rattrapante (şeffaf bir kasa arkasına sahip) çelik ve 250 parçalık kırmızı altın sınırlı üretim seriler halinde sunuluyor. Saatlerin her ikisi de gümüş tonlarındaki sayaçları ve klasik Navitimer görünümünü yansıtan iç bezeli için bir fon oluşturan özel bronz renkli kadranlarıyla dikkat çekici.

Yazan: Kemal Can