Sağlığınız Cep Telefonunuza Emanet

 

Artık ayrı bir cihaz satın almanıza ya da farklı farklı aplikasyonlar yüklemenize gerek yok! Akıllı telefonunuza indireceğiniz tek bir uygulama ile sağlığınız tamamen kontrol altında.

Tayvanlı teknoloji şirketi Media Tek geçtiğimiz hafta akıllı telefonlara yönelik dünyanın ilk biyosensor modülünü tanıttı. Tek uygulamada altı farklı işlevi bir araya getiren sistem 60 saniye içinde nabız sayısı, kalp hızı değişkenliği, tansiyon eğilimleri, kandaki oksijen miktarı gibi hayati önemdeki verilerin okunmasını sağlıyor. Böylece ayrı bir cihaza gerek kalmadan, sağlık ve fitness verilerinizi akıllı telefonunuz üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

2018 yılının ilk aylarında piyasaya sürülmesi beklenen Media Tek Sensio MT6381, optik, elektrik ve işlemci bileşenlerinden oluşan bir yazılım ve modül çözümü. Kompakt ve özelleştirilebilir tasarımı sayesinde akıllı telefon üreticilerinin de her türden cihaza ekleyebilecekleri modül, LED ve ışığa duyarlı sensörler kullanıyor. Aşağıdaki videoda Media Tek Sensio’nun nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

DERLEYEN: Erdir Utku