Efsanevi Yarışçıya Efsanevi Bir Saat

 

Baume & Mercier ile Indian Motorcycle The Clifton Club Burt Munro Tribute Limited Edition isimli bir kronograf yarattı. 

Burt Munro’nun 1926’da satın aldığı motorsiklet yalnızca 55 mph (88.51 km/h) hızla gidebiliyordu, motorsikleti kulübesinde bunu izleyen 40 yıl boyunca modifiye eden ve artık 68 yaşında bir büyükbaba olan Burt, motoru ABD Utah’taki Bonneville Tuz Ovası’na götürdü. Burada 1000cc altı hız rekorunu 183.59 mph (294.5 km/h) ile kırdı. Ne var ki, Munro’nun oğlu John’un 1967 tarihli rekor belgesinde ortalama hızın yanlış hesaplandığını farketmesiyle ulaşılan hızın aslında 184.087 mph (296.11 km/h) olduğu anlaşıldı. Resmi liste bu nedenle 47 yıl sonra düzeltildi ve rekor hala kırılabilmiş değil.

Sınırlı sayıda üretilen bu saat ile birlikte Baume & Mercier hız kahramanı olan bir ikonu saygıyla anarken Indian Motorcycle Company ile –Shelby Cobra ile gerçekleştirdiğine benzer bir şekilde- iş birbirliğini duyuruyor. Bu sanırlı sayıdaki otomatik kronograf modeli Burt Munro’nun sıra dışı başarılarını anmak için özel birtakım detayları barındırıyor.

Bu detaylardan en göze çarpanı Munro’nun şanslı sayısı olan, kronografın saniye sayacındaki büyük sarı 35 sayısı. Bir sonraki detay ise Indian Motorcycle Company ile özdeşleşen sülüğen rengini çağrıştıran, aynı zamanda Munro Special’in da rengi olan dana derisi kayışın ‘Indian Kırmızısı’ rengi. Rekorun kırıldığı Bonneville Tuz Ovası’nı model alan kadran, kumlama ve gümüş renginde. Kronografın saniye ibresinin kontrbalansı ise Indian’ın hemen tanınan “I” harfi. 44mm çapındaki paslanmaz çelik kasanın bezelinde 184 mph hız rekorunun işaretlendiği takometre cetveli mevcut. Saatin arka tarafında ise toplam sınırlı üretim sayısıyla birlikte Indian’ın meşhur kızıl derili başlıklı logosu işli. Saat, rekorun kırıldığı yıla ithafen 1962 örnek üretilecek.