Tatil Anlayışımız Değişiyor Mu?

Cevabınız olumluysa o zaman size yeni bir soru: Birleşmiş Milletler’in bu konuyla ne ilgisi olabilir? 

Markaların her şeyden çok deneyim ve dünya görüşü pazarladıkları bir çağda turizmin de dönüşmesi kaçınılmazdı. Dünya döndükçe ‘velinimet’ olacak müşteri, kendi ihtiyaç, beklenti ve hassasiyetlerini tabii ki tatil deneyimine de yansıtacaktı. Bu yansımanın etkilerini dünyaca ünlü sanatçıların orijinal eserleriyle birer sanat galerisine dönüşen şık şehir otellerinden, çölün ortasında yedi yıldızlı kamp deneyimi sunan seyahat acentelerine kadar sayısız şekillerde gördük. Ekolojik tarımın bir tatil alternatifine dönüştüğü, çevre dostu uygulamaların otel broşürlerine girdiği, meditasyon ve yoga merkezlerinin şatafatlı tatil köylerinin önüne geçtiği bir dönemde yaşıyoruz. Tatil anlayışımız değişti. Artık doğaya daha yakın olmak, bedenimizi ve ruhumuzu arındırmak ve belki verimli bir şeyler yapmak, klasik deniz-güneş-parti formülünden çok daha anlamlı geliyor.

İşte bu trendi bir adım öteye götüren dünyanın en tanınmış lüks oteller zinciri Design Hotels, Further girişimiyle tatil deneyiminize bir sosyal sorumluluk veçhesi de katmaya karar vermiş görünüyor; bir başka deyişle artık “animatörler out, Birleşmiş Milletler in!”

Aslında Further için yeni bir tatil formu denilebilir. Design Hotels bu girişimi insanlar arasında “bağlantı kurmak ve toplumsal etki yaratmak için küresel bir çağrı” sözleriyle anlatıyor. Dünya genelinde 300’den fazla Design Hotels işletmesinin yer alacağı girişim, “insanları iyilik, yaratıcılık ve bir amaç etrafında bir araya getiren kolektif bir bilinç oluşturarak, kapsayıcı ve anlamlı bir tatil deneyimini birlikte yaratmayı” amaçlıyor. New York dışındaki lüks bir kayak merkezinin geçtiğimiz Eylül ayında düzenlediği özel hafta sonu programı bu girişimin ilk örneklerinden biri ve Further’in tam olarak ne olduğunu daha net anlatıyor.

Scribner’s Catskills Lodge, New York. Design Hotels izniyle.

Eylül sonuna denk gelen bir hafta sonu Scribner’s Catskills Lodge misafirleri, özenle tasarlanmış hareket ve meditasyon egzersizlerinin yanı sıra, bölgenin önde gelen wellness toplulukları District Vision ve Goldish üyelerince yapılan sunumlar ve iklim değişimi sorunu üzerine seminerler izleme fırsatı buldular. Bu seminerler arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve iklim değişikliği konusunda çalışan küresel sivil toplum kuruluşu Pathway To Paris temsilcileri arasında yapılan bir tartışma oturumu da vardı. Ayrıca Babel, Surface Magazine ve Design Hotels temsilcilerinin yeni deneyimler çağı üzerine gerçekleştirdikleri yuvarlak masa toplantılarına katıldılar ve bu ‘çalışkan’ hafta sonu Eli Light ve Goldcap’ın ses ve müzik dinletisiyle son buldu.   

Chez George, Rio de Janeiro. Design Hotels izniyle.

Bu kadar sosyal sorumluluk bir tatil için çok fazla diyenler ise Further’ın geçtiğimiz günlerde Brezilya’da düzenlediği bir başka etkinliğe katıldılar. Rio’nun çeperlerinde, muhteşem bir orman ve deniz manzarasının içinde yer alan ve mimarisi 1970’li yıllara damgasını vurmuş Brutalizm akımını yansıtan Chez George adlı özel bir villada gerçekleştirilen üç günlük etkinlik, FORM Arcosanti Deneysel Müzik ve Sanat Festivali küratörleriyle birlikte tasarlandı. Aralarında deneysel çellocu Kelsey Lu, Hundred Waters’ın davulcusu Zach Trecault, Kanadalı elektro-pop ikilisi Purity Ring, folk şarkıcısı Julie Byrne gibi dünyaca tanınmış isimlerin de bulunduğu müzisyenler Brezilyalı sanatçılarla bir araya gelerek üç gün boyunca doğaçlama müzik yaptılar ve Brezilya özelinde sürdürülebilir kalkınma sorununa dikkat çektiler. Equator Initiative adlı sivil toplum örgütü iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte Design Hotels CEO’su Claus Sendliger ve ünlü Brezilyalı modaevi Osklen’in kreatif direktörü Oskar Metsacath’ın katıldığı “bugünün tüketicilerinin duygusal ve vicdani farkındalığını artırmakta markaların sorumlulukları” konulu bir söyleşi de yapıldı.

Sosyal sorumluluk, kültürel ve vicdani farkındalık, çevre duyarlılığı ve spritüalizm, deneyim ve anlam peşindeki lüks tatil müşterisinin öncelikleri arasına girmiş görünüyor. Tabii kusursuz hizmet, muhteşem manzaralar ve konforla desteklendiği sürece…

YAZAR: Fikret Güvenç