Kros Kayağı Nasıl Yapılır Biliyor Musunuz?

 

Karlı yamaçlardan aşağı rüzgar gibi süzülmek varken kayak krosu size sıkıcı görünebilir. Peki neler kaçırdığınızın farkında mısınız?

Sadece kayak tatillerinde uzmanlaşan dünyaca ünlü butik seyahat acentesi Ski Boutique çıkacağınız ilk kış tatilinde kayak krosunu mutlaka denemenizi öneriyor. Tabii henüz tutkunu olmadıysanız… Zira acenteye göre kayağın bu türünü bir kez denedikten sonra büyük ihtimalle vaz geçemeyeceksiniz ve dünyanın önemli kayak merkezlerinde yükselen trend de bu. Alp disiplininin tadına varanlar karlı yamaçlarda kaplumbağa hızıyla yürümeyi pek heyecan verici bulmayabilirler. Ama önyargılı olmayalım ve Ski Boutique’e bir kulak verelim, bakalım ne diyor…

“Çünkü çok güzel….”

Kayak krosu size kalabalıklardan ve skiliftlerin etrafındaki koşuşturmadan uzakta kayak yapma olanağı verir. Dağ manzarası her yerden muhteşem görünür ama o manzaranın tadını sessizlik içinde tek başınıza çıkartmanın zevki bir başkadır. Doğaya yakın olmak, ormanın sesini dinlemek ve etrafınızdaki güzellikleri içinize sindirmek inanın çok hoşunuza gidecek.

“Ve heyecan verici”

Kayak krosu yapabileceğiniz rotaların çoğu inişli çıkışlıdır. Yani kendi tarzında en az Alp disiplini kadar heyecan vericidir; hatta kros kayaklarında metal kenar bulunmadığı için üzerinde denge sağlamak daha da zordur. Ama esas “heyecan” etrafınızdaki doğanın bir parçasına dönüşmek ve sessizce ilerlerken ardınızda pek az iz bırakmaktır.

“İyi bir egzersiz”

Kayak krosu aynı anda bütün vücudunuzu çalıştıran oldukça etkili bir egzersizdir; yani öğlen yiyeceğiniz o kocaman pizzayı son kırıntısına kadar hak etmiş olursunuz…

Kayak krosu teknikleri arasında en kolay öğrenileni Klasik tekniktir ve ‘çapraz adım’ prensibine dayanır. Bir başka deyişle sol kolunuz ve kayak batonunuz öndeyken sağ ayağınız ve kayağınız arkada olacak şekilde ilerlersiniz.  Paten tekniği ise daha dinamik ama zor bir tekniktir ve buz pateni yapmaya benzer: kayakçı bir kayakla hız kazanıp diğerinin üzerinde kayar.

“Herkes yapabilir”

Küçük çocuklarınız veya daha önce hiç kayak yapmamış arkadaşlarınız da sizinle birlikte kayak krosu yapabilirler. Çevredeki kayak eğitmenlerinden alınacak kısacık bir ders doğru tekniği öğrenmek için yeterlidir. Tabii işaretli rotaların bir haritasını almayı da unutmayın… Alpler’deki hemen bütün kayak merkezlerinde birbirinden güzel işaretlenmiş rotalar mevcut ve en güzellerinden biri de Méribel Altiport ile Courchevel arasındaki 17 kilometrelik muhteşem rota.

“Üstelik ücretsizdir…”

İşin en hoş tarafı da lift pass almak zorunda olmamanız… Birçok kayak merkezinde işaretli rotalar ücretsizdir ve dürüst olmak gerekirse kayak merkezlerinde ücretsiz olan pek az etkinlik vardır. Bırakın kalabalıklar liftlerin önünde uzun kuyruklar oluştursun. Siz el değmemiş doğanın, çam kokusunun ve sessizliğin tadını çıkartın.