Dünyanın En Güzel 10 Yılına Adanan Mücevher

Birinci Dünya Savaşı’nın hemen ertesindeki 10 yılı kapsayan Jazz Age, hem bir dönemin insanlarının haleti ruhiyesini anlatıyor hem de moda ve sanatta bir altın çağı temsil ediyor.

Kabaca 1919-1929 yılları arasındaki dünya bugünkünden çok farklıydı. Öncelikle büyük bir savaştan çıkmış olan insanlar artık çilelerinin bitmiş olduğuna inanmak ve hayatlarına devam etmek, eğlenmek, dans etmek istiyordu. İşte bu dönem boyunca hem modada hem tasarımda hem de tabii ki müzikte dünyanın en parlak çağlarından birisi yaşandı. Ancak yaşandığı hızda da söndü ve bitti. Belki bu dönemi F. Scott Fitzgerald, Coco Chanel ve Gloria Swanson gibi isimlerle bile özetlemek mümkün. 

Bu dönemin dünya caz ve tasarım tarihine katkısının yanında bahsedilmesi gereken en önemli şey kadının daha da özgürleştiği gerçeğidir. Evlenmemeyi seçen, gündüz çalışıp gece swing kulüplerinde dans eden, pantolon giyen (Chanel) ve başına buyruk olmanın kadınlara da yakışabileceğini (belki de daha çok yakıştığını) gösteren kadınlar sayesinde bu dönem daha çok hatırlanacak. 

Adler Mücevher Evi işte bu dönemi ve bu dönemin kadınlarının ışıltısını hatırlatacak çok özel bir mücevher tasarladı: Dazzling Jazz. Caz müzikle ve emprovizasyonla dolu bu dönem gecelerine saygı duruşu niteliğinde, tıpkı bir müzik notaları dizini gibi sıralanmış incilerden oluşan bir kolye ve ortasında mavi bir tanzanit. Rengi ve boyutuyla bu kolyenin kalbi olan tanzanit dikdörtgen kesilmiş ve 60,25 karat ağırlığında. Etrafında ise pırlantalardan bir fiyonk bulunuyor. Ve bu fiyonk dört sıra inci dizilmiş bir uzun kolyeye oturuyor. Adler bu kolyenin tıpkı dönemin doğaçlama yapan caz yıldızları gibi kadınlar için de doğaçlama yapabilmelerine imkan tanıyacak, çok yönlü bir mücevher olmasını istemiş. Geleneksel bir şerit dokuma atölyesinde dokunan mavi bir kemer üzerine dilerseniz bahsi geçen fiyonku oturtabilir ve gündüz de bir tasma olarak kullanabilirsiniz. 

Yaratıcılık, ilham, değişkenlik, çığır açıcı estetik, güzellik ve uyumluluk… Bu kelimeler hem bir dönem dünyanın en hareketli geçirdiği 10 yılı tanımlamak hem de bu kolyenin yakışacağı bedenlerin güzelliğini vurgulamak için kullanılabilir. Siz ne dersiniz?