Denizi Hissederek Seyretmek

 

Arcadia Yachts, geniş çelik gövdeli Gamma FOR.TH isimli 47 metrelik yatıyla süperyatlar hakkındaki yüzen saraylar imajını yıkmak ve denizdeyken onu yaşamanızı sağlayacak bir tasarımla size konforlu ve güvenli bir yolculuk vadetmek istiyor. Ama yardıma ihtiyacı var. 

Forward Thinking (İleriyi Düşünen) deyiminden kısaltılmış olan FOR.TH, 47 metre uzunluğa ve 9 metre maksimum genişliğe sahip olacak. Sahibini merkeze alan bu yatın tasarımı tamamen onu alacak insana göre şekillenecek olsa da, tersanenin Hot Lab Studio ile beraber gerçekleştirdiği tasarımda çevreyle uyumu sağlayacak geniş cam yüzeyler öngörülmüş. Arcadia’nın alametifarikası doğrusal tasarım burada cam bir prizma ile kontrast yapıyor ve teknenin içindeki her alanın gün ışığından maksimum faydalanmasını sağlıyor. Bu yatla beraber açık alan ve kapalı alan çizgisinin biraz bulanıklaştığını söylemek yerinde olur. Salonları geniş teraslara açılıyor ve her koşulda misafirlerin maksimum keyif alması için her şey ince düşünülmüş.

Gamma FOR.TH aslında bir yattan çok şahsi villanız gibi tasarlanmış alanlara sahip. Kat planları şimdilik en azından bunu işaret ediyor. Bu akıllıca tasarımda en dikkat çekici şey 500 groston altındaki bir teknenin kendisini en az 70 metrelik süperyatlar gibi görerek size onların sunduğu özellikleri sunması. Buna mürettebat ile misafirlerin ayrılmasını sağlayan koridorlar üstü açılabilir sky-lounge dahil. Sky Lounge’da yer alan camlar katlanarak gözden kaybolabiliyor ve misafirlerin denizin tuzuyla kokusunu hissederek eğlenmeleri sağlanabiliyor.

Ana güvertedeki yat sahibine ait olan ofis bölümünden geçilen 51 metrekarelik master süit hem gizlilik hem de akustik izolasyon için bu noktaya koyulmuş. Ve de kendine ait bir terası bulunuyor. alt güvertede yer alan 29 metrekarelik iki VIP kamaraya 16 metrekarelik iki tane misafir kamarası eşlik ediyor. Bu bölüme mürettebatın giriş çıkışı misafir merdivenlerinden değil ayrı bir koridordan sağlanıyor. Geniş salonların açık alanlara kavuştuğu açık kat planı ile Gamma FOR.TH Arcadia’ya göre 21. Yüzyılın yatçılığının bir fotoğrafı. Bakalım bu fotoğrafta gördüğüne sahip olmak isteyen ilk ileri düşünceli kim olacak?

Yazı; Oktay Tutuş