Uçan Katamaran

 

America’s Cup 166 yıldır en usta denizciler ve vizyoner mühendisler için hayallerine rehberlik eden bir ilham kaynağı. Bugün, yatçılık dünyasında en ulaşılmak istenen kupa için yarışma Bermuda’nın “Great Sound” körfezinde 35. kez start verdi

Önceki yılların şampiyonu ORACLE TEAM USA, Teknoloji Ortağı BMW’nin otomotiv uzmanlığından destek aldı. BMW Motorsport mühendisleri Kaptan Jimmy Spithill için özel yapım sezgisel bir kokpit tasarımı geliştirdi. 35. America’s Cup’ta yelken açan yenilikçi katamaranlar 15 metre uzunluğunda olup, bir kanat yelkenleri bulunuyor ve saatte 100 km’ye varan hızlara ulaşarak adeta hidrofilleri üzerinde “uçuyorlar”. Altı katılımcı takım aylarca yüksek teknolojili yatlarını geliştirmek için çaba gösterdi.

BMW’nin Mühendislik Uzmanlığı

Aerodinamik: Aerodinamik performans avantajları, günümüzde “hidrofil kullanımı” sayesinde belirleyici oluyor; bu şekilde yatlar hidrofiller üzerinde suyun yüzeyinde uçabiliyor. Bu potansiyeli en verimli şekilde kullanabilmek için, BMW’nin otomobil yapımına bağlılığından ileri gelen kapsamlı deneyim ve modern altyapıdan yararlanıldı.

Dümen: Katamaranın sürekli uçmasını sağlamak için, dümencinin rotaya, rüzgarın yönüne, hıza ve rakibe göre mutlaka her iki hidrofilin ve dümen kanadının açısını her saniye ayarlaması gerekir. Bunun için, dümencinin bir motor sporları aracının direksiyonuna benzer hassas bir yönlendirme modülü olmalıdır. BMW Motorsport mühendisleri ORACLE TEAM USA için sezgisel kullanım olanağı veren bir dümen geliştirdi.