Birkan Batuk İle 7 Soruda Yolculuk

 

Bugüne kadar sizi en çok etkileyen seyahatiniz nereye oldu?

Gerek mimarisi, gerek kozmopolit kalabalığıyla New York’tan çok etkilenmiştim

Seyahat planı yaparken öncelikleriniz neler oluyor? Tercihlerinizi neye göre belirliyorsunuz?

Seyahatlerimin hemen hepsini takımımla, deplasman maçları için gerçekleştiriyorum. Genellikle 2 ya da 3 günlük kısa seyahatler oluyor ve zamanın çoğu elbette antrenman ve maç ile geçiyor. Dolayısıyla önceliklerim, yolculuk boyunca kitap okumak ya da müzik dinlemek ve mümkün oldukça rahat giyinmek oluyor.

Bir şehri gezerken kaybolmayı mı tercih edenlerdensiniz? Yoksa iyi bir planla, haritaları, rehberleri takip ederek gezmek isteyenlerden misiniz?

Gittiğim yerleri keşfetmeyi seviyorum. Eğer zaman konusunda bir kısıtlamam da yoksa, elime haritayı ve şehir rehberini alıp keşif turlarına çıkmayı tercih ediyorum

Bir sporcuyu mutlu edebilecek, yaşanılası ilk beş şehir sizce neresi?

İstanbul kesinlikle birinci sırada. Sadece bir sporcu için değil üstelik, tüm dertlerine rağmen yine de herkes için yaşanılası bir şehir… İlk 5’i Londra, Barcelona, Paris ve Berlin’le tamamlardım.

Diyelim ki zaman makinesi icat edildi, hangi zamana ve nereye yolculuk yapmak isterdiniz?

Geleceği görmek istemezdim, öyle bir merakım yok. Geçmişe gitmek daha zevkli olurdu. Antik Yunan’ı görmeyi çok isterdim mesela… Ya da zirve zamanında Roma.

Çok gezen mi bilir? Çok okuyan mı?

İkisini dengeli yapan. Vakit varsa, her ikisini de yapmalı bence. Okumayı çok seviyorum, kitaplarımı altını çize çize okurum. Ayrıca takvimimiz sebebiyle hem Türkiye’de hem Avrupa’da sıklıkla geziyoruz bir bakıma, maçlardan kalan zamanlarımızı yeni şehirleri keşfederek geçirmek de hoş…

Önümüzdeki yaz tatili planlarınız neler? Nereye gitmeyi, neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Sezon yoğunluğundan henüz ileriye dönük bir planım yok ama teknelere meraklıyım, Yunan Adaları’nı gezeceğim bir tekne turu yapmak isterdim.

Röportaj: Saide Itır Kurtoğlu