Dört Dörtlük Coupé

 

BMW 4 Gran Coupé

İkiden fazla kapıya sahip coupe modellerin sayısı her geçen gün artarken BMW’nin 4 Serisi Gran Coupe’si safkanlık ile fonksiyonelliği bir araya getirerek imkansız birliktelikleri mümkün kılmaya devam ediyor. 

“Coupe dediğin iki kapılı olur” dediğinizi duyar gibiyim. Bu klişe birkaç zamandır geçerliliğini yitirmiş durumda. BMW’nin penceresinden baktığımızdaysa; BMW 6 Serisi Gran Coupe’nin açtığı yolu başarıyla takip eden Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe, safkan sürüş keyfini dört, hatta beş kapısının fonksiyonelliği ile birleştirerek alışılmışın dışında bir başarıya imza atıyor.

2013 ile 2016 arasında 400.000 adetlik satış rakamını yakalayan BMW 4 Serisi ailesinin bu başarısında kuşkusuz BMW 4 Serisi Gran Coupe’nin payı büyük. BMW 3 Serisi Sedan ile 4 Serisi Coupe arasındaki bağı muhteşem bir şekilde birleştiren Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe, 2017 yılı için bir takım yenilikler harekatına tabi tutuldu. Daha keskin tasarım detayları ve yeniden düzenlenen süspansiyon altyapısıyla birlikte; daha fazla BMW dinamizmi bu modelin artılarından olacak.

BMW 3 Serisi Sedan’ın yapısından uzaklaşmak istiyor ancak BMW 4 Serisi Coupe’nin sportif havasını pratik yaşam çözümlerinden ödün vermeden yaşamak istiyorsanız; o zaman Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe sizin seçiminiz olmalı. Uzun motor kaputu sonrasında hafifçe alçalarak sonlanan tavanıyla bir coupe’nin hatlarını sunan Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe, arka camı da kapsayarak açılan bagaj kapağıyla şıklığı ve fonksiyonelliği birleştiriyor. Profilindeki 3 ayrı yan camdan, kapılardaki ikisi açılırken, bu şeffaf yüzeyler kapı çıtalarından yoksun yapılarıyla bu aracın bir coupe olduğuna vurgu yapıyorlar. 480 litrelik bagaj hacmini, arka koltukları yatırarak 1300 litreye kadar genişletebiliyorsunuz.

Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe’de Bi-Xenon farların yerini Bi-LED farlar aldı. Sis farlarında da artık LED teknolojisi standart olarak kullanılıyor. Adaptif LED farlar ise opsiyonlar arasında dikkat çekenlerden. Arkadaki aydınlatmada da artık LED’li sisteme görev verilerek aracın güçlü ifadesi arttırıldı. Hava kanallarıyla birlikte yeniden düzenlenen tamponlar da BMW 4 Gran Serisi Coupe’nin değişenleri arasında sayılabilir. Sunulan renk seçenekleri arasında yeni bir turuncu ve mavi de unutulmamalı. Elbette yeni jant seçenekleriyle de Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe her zamankinden daha havalı. Advantage, Sport Line, Luxury Line ve M Sport ekipman seviyelerine göre bu jantları edinebiliyorsunuz.

Cam çerçevesi olmayan kapılardan içeri geçildiğinde yeniliklerin oldukça kapsamlı olduğunu fark edeceksiniz. Krom detaylar ve siyah dekorasyona sahip kokpitteki kalite hissi arttırılmış. Çift dikişli deri kokpit ile bu etkiyi desteklerken, gösterge tablosunda da daha kapsamlı bir yapıya yer verilmiş. Spor direksiyon simidinde de değişiklikler yapılmış. 3 yeni kokpit rengi ile 3 yeni dekorasyon opsiyonu eklenerek kişiselleştirme imkanları arttırılmış.

İç mekândaki bir diğer yenilik ise Çok İşlevli Gösterge Ekranı. Tamamen dijital TFT özellikli bu ekran, istenilen menülerin ayarlanabilmesi gibi bir özelliğe sahip. Sürücünün ihtiyaçlarına yönelik olarak kişiselleştirebildiği bu renkli ekran sayesinde Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe’nin iç mekan atmosferi her zamankinden daha teknolojik görünüme kavuşuyor. Seçilen sürüş modunun karakteristiğine bürünen ekrandan yakıt tüketiminden, seçili vitese kadar farklı fonksiyonlar takip edilebiliyor.

İki kapılı geleneksel yapıdaki kardeş BMW 4 Serisi Coupe ile beraber Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe’nin süspansiyon altyapısında değişiklikler yapıldı. Artık daha sert ayarlara sahip olan Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe, sportifliğe rağmen yine de konfordan ödün vermeyen bir teknik sunuyor. Bu değişim sadece standart versiyonlarda değil, M Sport paketinde de uygulandı. Yeni ayarlar sonrasında düz yol performansı ve daha net direksiyon tepkileri Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe için geçerli.

Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe’de yine birbirinden ateşli ama bir o kadar da verimli motor seçenekleri mevcut. 2.0 litrelik benzinli motorlar, 184 HP (BMW 420i Gran Coupe) ya da 252 HP’lik (BMW 430i Gran Coupe) versiyonlara sahipler. Bu iki motorda isteyenler xDrive opsiyonunu alabilecekler. 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli motorlu BMW 440i Gran Coupe ise 326 HP’ye sahip ve xDrive opsiyonu bu versiyon için de geçerli. 150 HP’lik BMW 418d Gran Coupe ve 190 HP’lik BMW 420d Gran Coupe’den sadece daha güçlü olan versiyonda xDrive opsiyonu mevcut. 258 HP’lik BMW 430d Gran Coupe, arkadan çekiş haricinde xDrive opsiyonu da sunarken, serinin en güçlüsü 313 HP’lik BMW 435d Gran Coupe sadece 4 tekerlekten çekişli olarak üretiliyor. Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupe’ye ulaşmanın en uygun yolu ise 136 HP’lik BMW 418i Gran Coupe’den geçiyor.

Ailenin tamamında yenilikler yapıldı

BMW 4 Serisi’nin tamamı 2017 yılı için elden geçirildi. Coupe, Cabrio ve Gran Coupe olarak 3 farklı gövdede sunulan 4 Serisi ailesinde yeni renk seçenekleri arasına Sunset Orange ve Snapper Rocks Blue eklendi.

www.kosifleroto.com.tr

Yazı: Birkan Demir Çalışkan