Dünyanın En “Tuhaf” Oteli!

 

Huis Ten Bosch’un Japonya’nın güneyinde Nagasaki’de, kendi adını taşıyan eğlence parkında bulunan ve personelinin neredeyse tamamı robotlardan oluşan ilk oteli Henna, açıldığı günden bu yana son derece popüler oldu. Firma bu teknolojik otelin diğer zincirini Tokyo’ya komşu Chiba’da açacak.

“Henna” Japoncada “tuhaf” anlamına geliyor. Dünyanın ilk robot oteli olma unvanına sahip bir otelin adının Henna olması da konseptinden daha şaşırtıcı değil çünkü burası gerçekten tuhaf bir otel. Nagasaki’de eğlence parkında yer alan Henna Hotel’de konuklarını Japonca konuşan robotlar karşılıyor ve inanması güç de olsa bu arkadaşların zekice sohbetler yapabildikleri söyleniyor. Bu zeki arkadaşlar aynı zamanda bavulları taşıyor, odaya kadar yerleştiriyor ve temizlik işlerini de yapıyor. Otel odalarının kapıları yüz tanıma teknolojisiyle açılırken, misafirler ihtiyaç duydukları ürünleri odada bulunan tablet aracılığıyla isteyebiliyorlar. Klima yerine vücut ısısını ölçebilen bir panel yerleştirilen odalarda bu panel aracılığıyla odanın  sıcaklığı otomatik olarak ayarlanabiliyor.

Personel Sayısı 3’te 1 Azalırken, Oda Sayısı 2’ye Katlandı!

İlk Henna Otel, robot personel kullanımıyla personel masraflarını azaltarak yenilenebilir enerji ve son teknoloji klima sistemleriyle altyapı faturalarını düşürerek ve yenilikçi inşaat yöntemleriyle maliyetleri azaltarak dünyanın en üretken oteli olmayı hedeflemişti. Açıldıktan sonra dahi, bu hedef doğrulusunda sürekli olarak yeni robotlar ve enerji sistemleri getirmeye devam etti. Henna Otel başlangıçtaki otuz kişilik işletme personelini bu yılın başlarında yalnızca on kişiye indirirken, aynı dönemde oda sayısını da iki katına çıkarabilmelerini sağladı. 2015 yılında 72 odayla yola çıkan otel, şu anda 144 odasıyla hizmet veriyor.

Yeni Otel Chiba’da Açılacak!

Chiba’daki yeni otel, ikinci kattan altıncı kata kadar 52 çift kişilik oda ve 8′i lüks olmak üzere 48 aile dostu üç kişilik odadan oluşan 100 odalık kapasitesiyle altı katlı mütevazı bir bina olacak. Ayrıca bir restoran, kafe ve wifi bölümü bulunacak. Resepsiyonun yanı sıra bunların her biri için kaç tane dinozor alınacağına ilişkin henüz bir bilgi yok, ama önümüzdeki günlerde yeni bir işe ihtiyacı olan parlak bir mekanik arkadaşınız varsa gözlerinizi açık tutun! Otelin konumu ise Tokyo Disneyland ve Disney Sea için en yakın istasyon olan JR Maihama’nın kuzey çıkışından yürüme mesafesinde. Bu nedenle hem Asya’dan hem de daha uzaklardan gelen ziyaretçilerin konaklama ihtiyacını karşılayabilecek.