Avrupa’nın En İyi Bisiklet Rotaları

 

Dünyayı gezmek, birçok kişinin hayalleri arasında yıldızlı pekiyi almış bir seçenek. İnsanın hayatında belki sadece bir kez çıkabileceği bir yolculuk bu… Kimisi kıtadan kıtaya uçarak, kimisi beş yıldızlı gemilerle, kimileri de vagon sesleri eşliğinde bu hayalin peşinde gidiyor. Bazıları da tüm bu seçeneklerin dahil olabileceği ve kilometrelerce pedal çevirmekten usanmadan yollara düşüyor. Bisiklet üstünde özgürce bir yaşam tarzını benimseyen bu kitle,  dünyayı keşfetmeye Avrupa’nın en iyi bisiklet rotalarından başlıyor.

Mevsim bahara, hava güneşe dönünce tüm dünyadan bisiklet gezginleri için yılın rotasını belirleyip yola çıkma zamanı gelir.  Bu gezginlerin en güçlü referansı olan EuroVelo uzun mesafe bisiklet rotaları, Avrupa genelindeki çeşitli ulusal bisiklet organizasyonlarını bir araya getiren ve Brüksel kökenli bir organizasyon olan Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) tarafından belirlenmiş. EuroVelo’nun hâlihazırda, 1 ile 17arasında numara verilmiş toplam 14 rotası bulunuyor.  Ancak işin ilginç yanı 14 numaralı rota henüz yok! Bu rotaların her biri tarih, kültür, deniz, doğa, eğlence gibi temalarıyla farklı zevklere hitap ediyor. Bisiklet gezginlerini cezbeden bu rotalar arasında en çok tercih edilenleri sizin için seçtik.

EuroVelo 3: Avrupa’nın Hac Rotaları

Ülkeler: Norveç, İsveç, Danimarka, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya

Bir sonraki bisiklet turunuzda bir yandan kültüre doyarken, aynı zamanda Avrupa’nın çılgın gece hayatında partiden partiye koşmak da mı istiyorsunuz? EuroVelo 3 aradığınız cevap olabilir. Bu rotada Avrupa’nın ünlü hac rotalarını tadacak ve yaklaşık 5100 kilometrelik uzun yol boyunca, Köln, Aachen ve Santiago de Compostela katedralleri dahil olmak üzere kıtanın en etkileyici dini binalarını keşfedeceksiniz. Bu yerler arasında yol alırken, Hamburg ve Paris gibi rakipsiz gece yaşamlarıyla ünlü birçok heyecan verici şehirden geçeceksiniz.

Bu rotanın İskandinavya coğrafyasındaki en etkileyici duraklarından biri, Oslo ve Göteborg arasında kalan İsveç’in turistik kasabası Lysekil. Bu güzel sahil kasabasında göz alıcı evlere ve meşhur Lysekil havyarına bayılacaksınız!

EuroVelo 6 : Atlantik ve Karadeniz Kıyıları

Ülkeler:  Fransa, İsviçre, Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan

Atlantik-Karadeniz, EuroVelo’nun en popüler rotalarından biri ve nedeni çok açık: kıyılar, nehirler, kaleler, birinci sınıf altyapı ve harika düz topoğrafya, 4400 kilometrelik rotayı her bisiklet turistinin rüya yolculuğuna dönüştürüyor. Loire ve Danube Nehri boyunca devam eden ünlü bölümler, dünyanın her yerindeki bisiklet turistleri arasında çok meşhur. Bu rotanın bu üne nasıl ve neden sahip olduğuna en iyisi gidip siz karar verin…

Bu rotanın sunduğu sonsuz eğlence seçenekleri arasında, her yıl Ağustos ayında Budapeşte’de düzenlenen Sziget Festivali başı çekiyor. Özellikle rock müzik performanslarının ve sıra dışı sanatsal etkinliklerinin yer aldığı festival, bu yıl 9-16 Ağustos tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Bilet almak isteyenler buraya: szigetturkiye.com 

EuroVelo 8 : Mavi-Yeşil Akdeniz

Ülkeler: İspanya, Fransa, Monako, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan, Kıbrıs

Pırıl pırıl zümrüt yeşili denizler, kilometrelerce uzanan altın kumlar, gizemli adalar, muhteşem yemekler ve antik kentler… Akdeniz boyunca seyahat etmek için gerekçe bulmak hiç de zor değil. Üstelik bütün bunlara aynı seyahatte ulaşabilmek için 5900 kilometrelik Akdeniz rotası boyunca yapmaktan daha iyi bir yol olabilir mi? Örneğin Granada’da Elhamra’ya veya Barselona’da Gaudi’nin aklınızı başınızdan alacak mimarisine hayranlıkla bakabilir;  Venedik kanallarının ve Dubrovnik’in tarihi merkezinin romantizmini hissedebilirsiniz. Soluklanmak istediğinizde ise bisikletinizi davetkâr bir plaja çekip, deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz!

EuroVelo 8, diğer rotalara göre bisiklet gezginlerine daha çekici geliyor. Çünkü bu rota kendi başına popüler turist merkezleri olan birçok yeri birbirine bağlıyor. Barselona, Monako, Venedik, Hırvatistan kıyıları, Kıbrıs ve daha niceleri… Uluslararası üne sahip birçok yerin yanı sıra, Arnavutluk ve Karadağ başta olmak üzere yol boyunca birçok keşfedilmemiş harika yerle de karşılaşacaksınız.

EuroVelo 12 : Kuzey Denizi Rotası

Ülkeler: Norveç, İsveç, Danimarka,Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere

Kuzey Denizi bisiklet rotası sizi çeşitliliğiyle şaşırtacak. Deniz seviyesinin altındaki Hollanda topraklarından yüksekliği 1000 metreyi aşan falezlere doğru bir yolculuk bu.  İskoçya’da viski shot’ların tadına bakabilir, Gothenburg veya Hamburg gibi son bin yıla damgasını vurmuş liman şehirlerinde bisiklet sürebilir ya da Belçika’da Flanders kıyısındaki davetkâr plajlara yukarıdan bakarken midye ve diğer deniz ürünlerini tadabilirsiniz. 5900 kilometrelik bu popüler ve uzun bisiklet rotası boyunca hoş sürprizlere hazır olun. Feribot saatlerini kontrol etmeyi unutmayın!

Bu rotanın gurme gezginler için sunduğu keyifli bir seçenek de İskoçya’da viski tadım turu. Günübirlik de yapabileceğiniz bu turda, İskoçya’nın doğal güzellikleri eşliğinde, viskinin özel damıtma süreçlerine ve enfes lezzetlere şahit olabilirsiniz.

EuroVelo 13 : Avrupa Tarihine Yolculuk

Ülkeler: Norveç, Finlandiya, Latviya, Litvanya, Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya,Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye

Avrupa neredeyse yarım yüzyıl boyunca Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmış durumdaydı. EuroVelo 13, Barents Denizinden Karadeniz’e uzanan bu “Demir Perdenin” izlerini takip ediyor.  10400 kilometreden uzun bu rota, canlı bir tarih dersi ve “perdenin” düşüşünden sonraki barış ve uzlaşmanın sıcak bir hatırlatıcısı. En uzun EuroVelo rotası olan bu seçenek, Çek Cumhuriyeti’nin güneyi ve Avusturya’nın kuzeyindeki üzüm bağlarından, Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki dağlık sınıra ve Baltık devletlerinin hareketli limanlarından Laponya’nın sert güzelliğine kadar her türden bisiklet gezginlerine hitap edecek çeşitliliğe sahip. Bu rota aynı zamanda, 14′ü AB üyesi olmak üzere 20 farklı ülkeden geçiyor. İlginç bitki ve hayvanlara sahip birçok ulusal parkı katediyor ve sınır alanlarının bir kısmını oluşturdukları için yıllardır insanların pek uğramadığı birçok eşsiz manzarayı birbirine bağlıyor.

EuroVelo 15: Ren Nehri Rotası

Ülkeler: İsviçre, Fransa, Almanya, Hollanda

Ünlü yazar Victor Hugo’nun dediği gibi: “Ren Nehri, bir nehrin sahip olabileceği her niteliği içinde barındırır! Rhone’un hızı, Loire’un genişliği, Maas’ın kayaları, Sen’in kıvrımları, Somme’un berraklığı, Tiber’in tarihi hatıraları, Danube’nin krallara yaraşır ağırbaşlılığı, Nil’in gizemli etkisi, Yeni Dünya’nın ışıltılı derelerinin altın kumları ve bazı Asya derelerinin hayaletleri…”

Her türlü form durumuna ve beceriye sahip bisikletçiler için uygun olan Ren bisiklet rotası, Avrupa’nın en uzun nehirleri boyunca uzanıyor.  İsveç Alplerinden Kuzey Denizi’ne uzanan Ren Nehri, 2000 yıldan fazladır Alp Dağları ve Kuzey Avrupa arasında kültürel ve ekonomik diyaloğu besledi.  Bu nehir manzarasının ve bazıları UNESCO Dünya Mirası Alanı da ilan edilmiş olan nehir kıyısındaki canlı kasaba ve köylerin güzelliğini keşfedin. Ren Nehrinin akışını izleyerek bisiklet rotası boyunca gezintiye çıkın ve pedal çevirmenin tadını çıkarın.

Yazı;  Saide Itır Kurtoğlu