Evrenden Torpilli Şehir: Sidney

Avustralya’nın göz bebeği Sidney için evrenden torpilli dersek yalan söylemiş olmayız. En az bir aktarma ile ortalama 24 saatte bu “her yerden bir şey bulabileceğiniz ama hiçbir yer gibi olmayan” yere ulaşabiliyorsunuz. Fakat iş asıl bundan sonra başlıyor…

Şehir tam bir liman şehri. İnsanlar her daim parmak arası terlik ile yıka ve çık modunda. Abartıların, zorakiliklerin olmadığı, hele egonun hiç olmadığı bir şehir burası. Sidney’in dünyada yaşanabilecek yerlerin başında geliyor oluşunda sosyoekonomik statü ve yaşam standartları dışında çok renkli ve bir o kadar da düzenli bir şehir oluşu da elbette rol oynuyor. Dünyadaki her şehirde olduğu gibi Sidney’de de uzun bir yapılacaklar listesi mevcut. Yapılacakları okurken, şimdiden seneye yeni yılı güneş ve bronz bir ten eşliğinde kutlamak için bilet rezervasyonuna  göz atın!

OLMAZSA OLMAZLAR:

DARLING HARBOUR’DA YÜRÜYÜN

Bir liman şehri olan Sidney’in batısında yer alan Darling Harbour kafe, restoran ve mağaza yönünden canlı bir nokta. Okyanusun göz kamaştıran canlılarını görmek için Sidney Akvaryum ve  Avustralya’nın vahşi doğasındaki canlıları tanımak için Wild Life Sydney Zoo heyecan verici aktiviteler arasında yer alıyor. Yine bu civarda görebileceğiniz yerlerden biri de piknik sepetinizi kolunuza takıp gidebileceğiniz Chinese Garden. Ulusal Denizcilik Müzesi ve Madam Tussauds da yine görülmesi gereken turistik noktalardan.

SYDNEY OPERA HOUSE’DA BİR ETKİNLİĞE GİDİN

Mimari detayları ile nev-i şahsına münhasır bir yer olan Sidney Opera Binası, sadece Sidney’in değil 20.yüzyılın da en önemli yapılarından biri. Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından tasarlanan bina ışık şovlarına, yılbaşı kutlamalarına, konserlere ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu kadar yol gelmişken bu havayı solumadan şehirden ayrılmayın.

SÖRF, DALGALAR, OKYANUS

Eğer Sidney’de yaşıyorsanız, Türkiye’de olduğu gibi güneyde bir yaz evine ihtiyacınız yok. Çünkü bu şehirde toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz o kadar çok plaj alternatifiniz var ki… Sidney’de eğer en az bir gününüzü bir plajda geçirecekseniz tercihiniz Bondi Beach’ten yana olmalı. Çılgın dalgalara karşı sörf yapan gençleriyle ve Icebergs Club havuzuyla Bondi, her yaz popülaritesini artırarak sürdürüyor.

HARBOUR BRIDGE’DEN ARABAYLA GEÇİN

Ya da köprü manzarasını arkanıza alıp bir selfie de çekebilirsiniz. Şehrin ikonlaşmış köprüsü, özellikle gece ışıkları yandığında manzarası ile nefesleri kesiyor. Tam 134 metre yüksekliğindeki bu sanat eseri, dünya gözüyle görülmeli.

THE ROCKS’TA PUB TURU

Sidney’in göç alan ilk yerleşim bölgesi olan Rocks, hem tarihi hem de sosyal açıdan önemli bir lokasyon. Özellikle Aborjin ve sömürge kültürüne dair çok şey bulabileceğiniz Rocks’un pubları da oldukça önemli. Her birinin farklı bir hikayesi olan pub’ların artık turistlikleşmiş turlarından birine katılabilirsiniz.

ONLARI GÖRMEDEN DÖNMEYİN

Avustralya’nın görmeye alışkın olmadığımız hayvanlarını yakından tanımak ve vahşi doğasında ufak bir gezintiye çıkmak için Taronga Zoo doğru bir durak olacaktır. Koala’dan, kanguruya ve birçok yabani hayvana yakından bakmak kesinlikle çok heyecan verici.

ROYAL BOTANİK GARDEN’DA KİTAP OKUYUN

Sidney Opera House’un hemen yakınındaki Botanik Garden, yemyeşil bir doğası ve kendi halindeki insanların saçtığı huzur ile daha bir güzel. Burada ister koşabilir, ister kitabınızı okuyabilir, isterseniz piknik yapabilirsiniz. Seçim sizin ama öğleden sonra birkaç saatinizi yorucu şehir turu molası niyetine burada geçirmenizi tavsiye ederiz.

BLUE MOUNTAINS’A GİDİN

Sidney’nin 100 km. batısındaki Blue Mountains, Avustralya’nın en büyük kanyonu olarak biliniyor. Blue Mountains’da yer alan 3 Sisters kayaları ise, mistik hikayesi ve  huzurlu doğası ile başka bir medeniyette olduğunuzu yoğun olarak hissettiriyor.

BİRAZ DA SANAT

Müze ve galeri yönünden oldukça zengin olan Sidney’in en önemli sanat galerisi olan The Art Gallery of New South Wales ile Avustralya toplumunu daha yakından tanıyabilir ve Aborjinler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İKİNCİ EL KEŞİFLER

Şehrin asi bölgesi Newtown, özellikle yeni açılan kafeler ve ikinci el alışveriş için güzel bir mabet. Cadde boyunca konuşlanmış dükkan ve kafelerle nasıl lokal bir Sidneysider olunur, yaşamanız ve görmeniz gerek.

QUAY’DE AKŞAM YEMEĞİ

Gastronomi sahnesi oldukça canlı olan Sidney’de bir gece bile olsa kaliteli bir yemek yemenin tadına varmak lazım. Ünlü şef Peter Gilmore imzalı Quay, 2009 yılından beri dünyanın en iyi 50 restoranı arasında gösteriliyor.